مقاله عوامل اجتماعي و جمعيتي موثر بر فاصله سني زوجين در استان اردبيل در سال ۱۳۸۵ (عنوان عربي: العناصر الاجتماعية و النسمة المؤثرة علي فاصل العمر بين الزوجين دراسة موردية في محافظة اردبيل) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در مطالعات راهبردي زنان (كتاب زنان) از صفحه ۱۵۳ تا ۱۸۴ منتشر شده است.
نام: عوامل اجتماعي و جمعيتي موثر بر فاصله سني زوجين در استان اردبيل در سال ۱۳۸۵ (عنوان عربي: العناصر الاجتماعية و النسمة المؤثرة علي فاصل العمر بين الزوجين دراسة موردية في محافظة اردبيل)
این مقاله دارای ۳۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فاصله سني زوجين
مقاله ازدواج
مقاله عوامل اجتماعي و جمعيتي
مقاله سرشماري ۱۳۸۵
مقاله استان اردبيل (كليد واژه عربي: فاصل العمر بين الزوجين
مقاله الزواج
مقاله العناصر الاجتماعية و النسمة
مقاله إحصاءات ۲۰۰۶
مقاله محافظة اردبيل)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محموديان حسين
جناب آقای / سرکار خانم: راهروزرگر فيروز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
فاصله سني زوجين بر باروري، تنظيم خانواده، رضايت از زندگي زناشويي، طلاق و بيوگي تاثيرگذار مي باشد. با توجه به فاصله سني نسبتا بالاي زوجين در استان اردبيل، اين مقاله با استفاده از داده هاي سرشماري ۱۳۸۵ به بررسي عوامل اجتماعي و جمعيتي موثر بر فاصله سني زوجين در ميان زنان ۴۹-۱۵ ساله استان اردبيل پرداخته است. ميانگين فاصله سني زوجين در حدود ۵ سال بود و در حدود ۸۰ درصد از ازدواج ها، زنان از شوهران خود جوان تر بودند. سن، تحصيلات، محل سكونت، وضعيت اشتغال، مهاجرت، و ازدواج مجدد داراي رابطه معني دار با متغير وابسته بودند. اين روابط مي توانند با توجه به تحولات اقتصادي، اجتماعي و جمعيتي تبيين شوند.