سال انتشار: ۱۳۷۱

محل انتشار: نخستین کنفرانس آمار ایران

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

جعفر صادقی نامور – مرکز آمار ایران

چکیده:

امروزه اداره جوامع مدرن بر پایه انواع اطلاعات استوار است. اطلاعات اساس برنامه‌ریزی و وسیله‌ای لازم برای تصمیم‌گیری در فعالیتهای جاری دولت و مدیران بخش خصوصی است این اطلاعات باید موثق و بهنگام باشد تا از حداکثر ارزش برخوردار شود.
بهنگام بودن اطلاعات یعنی نزدیکی زمان انتشار آن به دوره آماری مربوط دلالت بر کارایی دارد که کار تولید آمار را برعهده دارند. مصرف‌کنندگان آمار همیشه آمار بهنگام را ترجیح می‌دهند و این حق آنهاست که ارائه اطلاعات کهنه را زیر سؤال ببرند. در جامعه‌ای که پدیده‌های اقتصادی و اجتماعی در زمانهای کوتاه در حال تحول است اطلاعات به عنوان ابزار تصمیم‌گیری‌های خیلی سریع اعتبار خود را از دست می‌دهد. ویژگی دیگر اطلاعات قابل استفاده، دقت آن است قابل اعتماد بودن اطلاعات به روشهای جمع‌آوری و شیوه‌های استخراج و انتشار آنها بستگی دارد. در اینجا تجربه، دانش و هنرمندی آمارشناسان و کارشناسان آمار قانون تعیین کننده است. تعیین نقطه تعادل بین دقت و بهنگام بودن اطلاعات به توانایی و کیفیت نیروی انسانی و امکانات درگیر در تولید آمار ارتباط مستقیم دارد. تولیدکنندگان آمار با شناخت از نوع نیازهای آماری از یک طرف و با در نظر گرفتن امکانات موجود از طرف دیگر وظیفه سنگینی در حفظ موازنه‌ای معقول بین صحت آمار و سرعت انتشار آن دارند.
تکنولوژی در حال پیشرفت کامپیوتر امکان تجزیه و تحلیل و استخراج حجم عظیمی از اطلاعات را در زمانهای کوتاه فراهم کرده و می‌تواند در ارائه بهنگام آمار تاثیر مطلوب داشته باشد مهمترین مسئله این است که چگونه از این تکنولوژی استفاده شود و بیشترین استفاده در صورتی حاصل می‌شود که ترکیب مناسبی از نیروی انسانی ماهر و تکنولوژی در اختیار باشد به همین منظور دستیابی تولیدکنندگان آمار به نیروی انسانی ورزیده برای بهره‌گیری از کامپیوتر دارای اهمیت خاص است. امروزه اگر چه حتی در کشورهای توسعه یافته پیشرفتهای تکنولوژی بر آموزش نیروی انسانی در استفاده از آن پیشی گرفته است ولی کمبود نیروی انسانی ماهر در کشورها بطور اعم و در سازمانهای دولتی بطور اخص کاملاً چشم‌گیر است. نگاهی به ظرفیت و توانایی کامپیوترهای موجود در سازمانها و مجامع علمی کشور و میزان استفاده از آنها تاییدی بر مطلب فوق است از اینرو آموزش‌های مناسب پرسنل آماری و تبادل تجربیات و دانش آنها از طریق چنین سمینارهایی برای بالا بردن میزان استفاده از تکنولوژی مدرن یک ضرورت است.
بحث در زمینه دقت و بهنگام بودن آمار را در سه مقوله جنبه‌های مدیریتی، فنی و استفاده از تکنولوژی می‌توان طبقه‌بندی کرد.