مقاله عوامل پيدايش ناامني در شهرها از منظر اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مطالعات شهر ايراني اسلامي از صفحه ۴۵ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: عوامل پيدايش ناامني در شهرها از منظر اسلام
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امنيت
مقاله تحولات اجتماعي
مقاله ناامني در شهرها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صارمي حميدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: صارمي مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امنيت بستر تجلي همه نعمت هاي زندگي است. هر گاه امنيت از ميان برود، ساير مسايل رفاهى و مواهب مادى و معنوى نيز به خطر خواهد افتاد، در يك محيط ناامن امکان زندگى توام با سربلندى و آسودگى فكر، تلاش و كوشش، براى پيشبرد هدف هاى اجتماعى وجود ندارد. دين اسلام به موضوع امنيت به عنوان يک اصل مهم در زندگي نگاه کرده و ساير مسايل را منوط به امنيت کرده است. در اين راستا مهم ترين اصل شهرنشيني امنيت است. البته ظهور شهر امن در حذف ناامني از شهر است.
مقابله با ناامني در شهر بدون شناخت علل پيدايش آن، امکان پذير نيست. تحولات و پيشرفت هاي علمي در چند سده گذشته براي امنيت بخشي به زندگي شهروندان در شهرها موفقيت زيادي نداشته است. افزايش بلاياي طبيعي و ناامني هاي اجتماعي در دهه گذشته نشان دهنده ناتواني انسان در برخورد با اين ناامني هاست. در اين پژوهش نظريه جديدي با استناد به مباني متقن اسلام بيان گرديده که تغييرات اجتماعي زمينه ساز تغييرات طبيعي بوده و منشا همه ناامني هاي طبيعي و غير طبيعي در رفتارهاي اجتماعي انسان قرار دارد، که برخي از اين رفتارها با استناد به منابع ديني بيان گرديده است.