مقاله غربالگري شنوايي دانش آموزان كلاس اول ابتدايي در مدارس شهر تهران در سال هاي ۸۷-۱۳۸۶ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۳۰۲ تا ۳۰۶ منتشر شده است.
نام: غربالگري شنوايي دانش آموزان كلاس اول ابتدايي در مدارس شهر تهران در سال هاي ۸۷-۱۳۸۶
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كم شنوايي
مقاله كودكان،‌ غربالگري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خوش سيرت شاهرخ
جناب آقای / سرکار خانم: اعتصامي مارال
جناب آقای / سرکار خانم: اسكندري آرمن
جناب آقای / سرکار خانم: دائمي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شمسا آيات
جناب آقای / سرکار خانم: مرزبان كاوه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه: كاهش شنوايي اختلالي است كه ۲ تا ۵ درصد از كودكان را مبتلا مي نمايد. از آنجا كه اكثر علل منجر به كاهش شنوايي قابل تشخيص و درمان هستند. اين مطالعه به منظور تعيين ميزان فراواني و علل كاهش شنوايي در بين كودكان دبستاني در شهر تهران انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه به صورت توصيفي- مقطعي بر روي ۱۰۰۰ كودك شاغل به تحصيل در سال اول دبستان در شهر تهران در سال هاي ۱۳۸۶ و  1387 انجام شده است. نمونه گيري به صورت تصادفي از بين خوشه هاي جمعيتي مدارس صورت گرفت. كاهش شنوايي به صورت عدم شنيدن صدا در فركانس هاي ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ هرتز و با شدت ۲۵ دسي بل در اوديومتري (PTA) تعريف شد.
يافته ها: در اين مطالعه ۴۳۳ مورد اختلال شنوايي وجود داشت كه براي بررسي هاي بيشتر اوديومتريك و تيمپانومتريك به متخصصين گوش و حلق و بيني ارجاع شدند كه از اين ميان در ۳۷ مورد ۳٫۷) درصد) كاهش شنوايي اثبات شد. سابقه زردي نوزادي، ازدواج فاميلي والدين و ناهنجاري مادرزاي به طور معناداري با ابتلا به كم شنوايي همراه بودند (P<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به شيوع ۳٫۷ درصدي كاهش شنوايي در بين كودكان سال اول دبستان انجام ارزيابي هاي بيشتر و غربالگري هاي گسترده تر ضروري به نظر مي رسد.