مقاله فاجعه آفريني مغولان در جهان اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۶ در تاريخ از صفحه ۹ تا ۲۲ منتشر شده است.
نام: فاجعه آفريني مغولان در جهان اسلام
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مغول ها
مقاله چنگيزخان
مقاله خوارزمشاهي
مقاله ايران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آذري علاالدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وقتي کودک دبستاني بودم، در کتب فارسي يا تاريخ نيم قرن پيش، در باب عملکرد مغولان، اين سخن پرمغز و موجز جهانگشاي جويني نقل شده بود که مغولان در بخارا چه کرده اند؟، آن شخصي که سالم از آن قتلگاه جان به سلامت بدر برده بود، پاسخ داده بود: «آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند و رفتند …»
مغولان هشت قرن پيش به بهانه هاي واهي راهي بلاد آباد و پرجمعيت و متمدن اسلامي گشتند و به جناياتي دست يازيدند که در همه تاريخ بشريت نظير و مانند نداشته است. آنها روي آشوريان را که در سفاکي و ددمنشي در جهان باستان شهره آفاق بودند، سفيد کردند. يادآوري آن همه جنايت و تبهکاري براي وجدان هاي بيدار واقعا دردناک و غيرقابل تصور است.
عجيب است که در روزگار ما و در آغاز قرن بيست و يکم هم وغم دولت جمهوري مغولستان يافتن مقبره عامل اين همه جنايات شگرف است، آنها گروهي فرصت طلب بيگانه را اجير کرده اند که با هواپيما و هليکوپتر در پهن دشت مغولستان و تپه و ماهورهاي آن به جستجو و کند و کاو بپردازند تا شايد بتوانند گور آن سپيدموي گربه چشم (چنگيزخان) را بيابند و هداياي گرانبهايي دريافت دارند، شايد هم حق با آن دولت باشد، خدا مي داند… ما نمي خواهيم همه صفحات تاريخ پرماجراي مغولان را در اينجا بگشاييم و از معايب و محسنات آنان سخن بگوييم، تنها به برخي از نکات مهم تاريخ آنها من جمله جنايات هولناکي که به دست چنگيز و فرزندان و کسان وي انجام شده اشارات مختصري مي نماييم.