مقاله فتح مکه نماد سماحت اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در پژوهش هاي اعتقادي كلامي (علوم اسلامي) از صفحه ۱۳۳ تا ۱۴۸ منتشر شده است.
نام: فتح مکه نماد سماحت اسلام
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسلام
مقاله پيامبر (ص)
مقاله فتح
مقاله قدرت
مقاله سماحت
مقاله مداهنه
مقاله مشرکان
مقاله آزادي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عزيزي منصوره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پيدايش اختلاف در بينش و منش انسانها امري ضروري در نظام هستي است که از طبيعت آفرينش انسان و اختلاف موجود در منظومه هستي نشات مي گيرد. به رسميت شناختن اين اختلاف ها دليل روشني بر به کارگيري اصل «سماحت» در جامعه است. با دقت و تفحص و تتبع در آيات قرآن و سنت معصومين (ع) به روشني به دست مي آيد که «سماحت» يک اصل مهم در دين اسلام است و به کارگيري آن يکي از عوامل گسترش اسلام درشبه جزيره عربستان و در جهان بوده است؛ پيشوايان ديني، بخصوص پيامبر (ص) با ملايمت و گذشت موفق گرديدند دنياي مردم و آخرت آنان را اصلاح نمايند؛ و هرگز به مداهنه تن در ندادند.
نويسنده در اين مقاله با پرداختن به اهميت طرح موضوع در جامعه امروز به تعريف «سماحت» و تحليل عدم همخواني آن با «مداهنه» و «تولرانس» (Tolerance) پرداخته و به تحليل و بررسي روش پيامبر (ص) در «فتح مکه» با توجه به شاخص هاي نهادينه شده جاهليت در ميان قوم عرب و ضرورت محو آنها و جايگزيني شاخص هاي اسلامي، اهتمام شده است .