سال انتشار: ۱۳۷۹

محل انتشار: سومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

محمود سلطانی – کارشناس ارشد حفاظت محیط زیست اصفهان

چکیده:

معدن کاری از جمله مهمترین فعالیتهای اقتصادی است که به علت برداشت انبوه از ذخایر زیرزمینی، زیاد بودن حجم پسماندها، استفاده از مواد آتش باری و نظایر آن همواره با تغییراتی در محیط زیست همراه می باشد. فرسایش خاک، آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی،پر شدن و تغییر مسیر دادن آبراهه ها، آلودگی هوا آلودگی صوتی، ارتعاشات و تغییر چشم اندازهای طبیعی از شناخته شده ترین اثرات زیست محیطی عملیات معدن کاری به شمار می آیند.
فرایند استخراج و تولید طلا در مجتمع معدنی و صنعتی موته واقع در شمال غربی استان اصفهان نیز از این نظر مستثنی نمی باشد. چرا که تقریبا همه دشواریهای ناشی از معدنکاری و عملیات ذوب فلز را یکجا داراست.
اما آنچه اثرات زیست محیطی این مجتمع را از سایر فعالیتهای مشابه متمایز و مهمتر می باشد موقعیت خاص آن در یکی از مناطق حفاظت شده استان و در نقطه ای واقع در دامنه ارتفاعات مشرف بر دشتهای موسوم به موته، رباط ترک، دلیجان و قم می باشد. خوشبختانه بسیاری از اثرات و پیامدهای ناگوار عملیات معدنی نظیر آنچه در موته در حال انجام است در مراحل مختلف قابل کنترل و پیشگیری است.
امروزه تفکر حاکم بر فعالیتهای اقتصادی، بر محور توسعه پایدار استوار می باشد. به همینعلت در این مقاله ضمن معرفی بعضی از مهمترین اثرات زیست محیطی فرایند تولید طلا در مجتمع موته پیشنهاداتی نیز در جهت کنترل و کاهش این اثرات ارائه شده است.