سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: سومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

مهدی پشامی –

چکیده:

همانطور که می دانید بروز جنگهای خانمانسوز جهانی اول و دوم بین دولتهای قدرتمند صنعتی جهان بدین سبب بود که برخی از آنها با غارت منابع داخلی کشورهای تحت سلطه به حدی رشد اقتصادی رسیده بودند که گنجایش بازارهای آنها در زمان جوابگوی تناسب آنان را نداشت. آنان خواهان تقسیم مجدد قلمرو قبلی رقبای خود درکشورهای توسعه نیافته بودند.
کارتل هاو تراست های تشکیل شده از شرکتهای کشور توسعه یافته با به وجود آوردن جنگ خواهان بهم زدن وضعیت آن زمان بودند.
پیامدهای اقتصادی اجتماعی و مخرب بجا مانده از جنگ دوم جهانی که با استفاده از تسلیحات بمب اتمیبحرانی تر شدده بود بر اثر فشارهای مردم سراسر جهان دولتها را بر آن داشت که طرق دیگری را دربه وجود اوردن بازار عرضه کالاهای تولیدی خود که در اثر رشد اقتصادی حادث شده بود جستجو کنند.
در این رابطه بود که سازمانهایی نظیر سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ و نطفه های سازمان تجارب جهانی (گات) در ۱۹۴۸ اتحادیه های اقتصادی منطقه ای، ادغام بازارهای مالی به مانند اتحاد پول یازده کشور اروپایی (یورو) ادغام بانک های بزرگجهان و تاسیس سازمان تجارت جهانیWTO در (۱۹۹۵) به وقوع پیوست . تاثیر تشکلهای تفوق را می توان آزادی بیش از پیش نقل و انتقال سرمایه بین کشورهای جهان و ادغام کشورهای چند ملیتی اخیر دانست که همگی از شاخه هایبارز و مشخص جهانی شدن اقتصاد می باشد.
گات که در سال ۱۹۴۸ با هدف تاسیس یک سازمان جهانی جهت نظم بخشیدن به تجارت بین المللی با حضور ۵۳ کشور در هاناوا تشکیل شده بود پس از تغییر و تحولات فراوان در سال ۱۹۹۵ به سازمان تجارت جهانی (W.T.O) World Trade Organization تبدیل شد.