سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: پنجمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

حمید علوی لواسانی – دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست گرایش اقتصاد محیط زیست

چکیده:

آگاهی از ماهیت مواد و درک ساختاری آنها در تمام طول زندگی بشر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، مواد همواره در ساخت و تامین وسایل مورد نیاز انسان کاربرد فراوانی داشته اند.
با پیشرفت علم آگاهیها نسبت به ماده و تواناییهای آن افزایش یافته بطوریکه اکنو ن با بررسی زمینه های اتمی و زیر اتمی مواد و عناصر امکان ساخت و بنیانگذاری مدل های جدیدتری از مولکول ها فراهم شده است.
شاید بتوان سه فناوری تسخیر کننده آینده را در سه گروه فناوری اطلاعات ، نانو فناوری و زیست فناوری خلاصه کرد. قرار گیری مقادیرو حجم زیادی از اطلاعات در فضائی کوچک از ابعاد مشترک نانو فناوری و زیس ت فناوری میباشد.در این میان فناوری نانو بعنوان یک فناوری تمام رشته ای از اهمیت خاصی برخوردار است.
میلیونها سال است که در طبیعت ساختارهای بسیار پیچیده با ظرافت نانو متری (مولکولی ) مانند یک میکروب ساخته میشود،اکنون علم بشری در آستانه چنگ اندازی به این عرصه م یباشد تا ساختارهای بی نظیری که در طبیعت یافت نمیشود، بسازد.
فناوری نانو قادر به ظهور تواناییهایی غیر قابل تصور میباشد که بطور خلاصه بشرح زیر می باشد:
– ساخت مواد بسیار سبک و محکم برای مصارف در صنعت
– کاهش شدید تقاضا برای سوخت های فسیلی
– ارسال دقیق دارو به آدرسهای مورد نظر در بدن و افزایش طول عمر
– از بین بردن کامل نا چیزترین آلاینده های شهری و صنعتی
– از بین بردن کامل عوامل خطرناک جنگ های شیمیایی و میکروبی
علم محیط زیست نیز بی نیاز از کاربردهای این فناوری نمیباشد ،آلودگی روز افزون محیط زیست در اثر عوامل آلاینده گوناگون ، استفاده از این نو فناوری را موجه میسازد.