SpringerLinkپایگاه

SpringerLink از پیشرفته ترین محیط های جستجوی اطلاعات در زمینه های در زمینه های علوم پایه، فنی مهندسی و پزشکی است که شامل نشریات و کتب الکترونیکی است. این پایگاه یکی از منابع برگزیده محققین در دانشگاه ها و همین طور صنایع بزرگ بوده که نشریات و کتاب های منتشر شده توسط Springer با بیش از ۱۵۰ سال سابقه را به صورت الکترونیکی عرضه می نماید. در حال حاضر این مجموعه با بیش از ۱۶۰۰ عنوان نشریه داوری شده و تعداد زیادی کتب الکترونیکی، کتب مرجع و مجموع آرشیوها در اختیار پژوهشگران سراسر جهان قرار میگیرد و سالانه حدود ۳۰۰۰عنوان کتاب جدید، کتب مرجع و تالیفات دوره ای به این مجموعه اضافه میشود، مجموعه ی کتب الکترونیکی Springer شامل کلیه کتب چاپی این انتشارات بزرگ بوده و به هر دو فرم Pdf و HTML قابل استفاده است. امکان جستجو در متن کتاب و همچنین جستجو در بین کتب و نشریات نیز فراهم شده است. SpringerLinke محیط مناسبی برای پژوهشگران است زیراهم استفاده از آن ساده بوده و هم دسترسی به منابع اطلاعاتی در آن آسان است. ابتدا باید با ایجاد یک پروفایل (My Menu)، در SpringerLinke در آن عضو شده و امکان جستجو و اطلاع رسانی برای محقق فراهم شود. در واقع رجیستر و ثبت نام در سایت به محقق امکان مدیریت زمینه های موضوعی مورد علاقه را می دهد.

(Institution of Engineering and Technology) IETمنابع

موسسه IET یک موسسه مهناسی تخصصی چنل رشته ای در جهان است. در سال ۲۰۰۶ از ادغام دو موسسه ی مهندسان الکترونیکIEEشکل گرفت دفتر اصلی موسسه  در لندن واقع است.

Scopus منابع

پایگاه Scopus یکی از بزرگترین پایگاه های چکیده و نمایه نامه استنادی از متون تحقیقاتی و منابع تحت وب است، اطلاعات این سایت با پشتیبانی ناشر معتبر El Sivier منتشر می شود. بنابر اطلاعات این مجموعه تا ابتدای سال ۷ه ۲۰ میلادی بیش از ۱۹۰۰۰ نشریه مرور شده و معتبر از هه ۴۰ ناشر برگزیده جهان را شامل می شد. علاوه بر آن بیش از هزار نشریه دسترسی آزاد و تعداد زیادی خلاصه مقاله کنفرانسیها را در بر میگیرد و همچنین بیش از میلیونها چکیده مقاله از این پایگاه قابل دستیابی است. از مزایای جالب این سایت قابلیت دسترسی به میلیونها صفحه وب و اطلاعات مرتبط به ثبت اختراع در تارنما است.Scopus یکی از محصولات Elsevier است و برای دسترسی به اطلاعات کتابشناسی و مقاله های آن نیاز به پرداخت هزینه و گرفتن اشتراک است. Scopus نیز سایتی جامع و دربرگیرنده اطلاعات موجود در حیطه علوم انسانی، شیمی، زیست و غیره است. شاخصی که Scopus از آن بهره میبرد، شاخص SJR” است. این شاخص همانند فاکتور تاثیر است اما اهمیت یا پرستیژ یک نشریه را نیز لحاظ میکند. پرستیژ با استفاده از الگوریتم PageRank موتور جستجوی گوگل برآورد می شود و دربرگیرنده ارزش علمی نشریه ارجاع دهنده است. برای برآورد این شاخص، از آنالیز سه ساله دادههای ارجاع پایگاه داده Scopus ازسال ۱۹۹۶استفاده میشود. نتایج این شاخص هر ساله در نوامبر به روز می شوند.

SAGEمنابع

پایگاه اطلاعاتی SAGE یکی از قویترین پوشش دهنده های مجموعه های حوزههای مختلف علوم مانند تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم، تکنولوژی پزشکی در سراسر جهان است و دسترسی به آن از طریق وبگاه www.sagepub.com صورت میگیرد.

منابعJSTOR

پایگاه اطلاعاتی JSTOR از پایگاه های معتبر و مهم جهانی است که نشریات آن بالاترین رتبه را در بین نشریات موسسه ISI به خود اختصاص داده و مجلات تخصصی علوم مختلف را جهت استفاده محققین و دانش پژوهان فراهم آورده است. مهمترین ویژگی این پایگاه آن است که علاوه بر نمایش تصویر همه صفحات نشریات موجود، امکان دریافت فایلی مقالات مورد نظر را فراهم میسازد و در کنار آن ده ها قابلیت و امکان پژوهشی و تحقیقی دیگر را برای کاربران و محققان فراهم ساخته است. . )