مقاله قصيده اي نويافته از كسائي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در نامه فرهنگستان از صفحه ۵۶ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: قصيده اي نويافته از كسائي
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حكيم سيدمحمدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بهترين و كامل ترين تحقيق جامع و علمي درباره زندگي و اشعار كسائي كتابي است كه استاد بزرگوار شادروان محمد امين رياحي با نام كسائي مروزي: زندگي، انديشه و شعر او نوشته است. رياحي، در دو مقاله خود در سال هاي ۱۳۴۸ و ۱۳۵۳، نكات تازه اي در باب زندگي كسائي و مذهب او مطرح كرد و، پس از آن، مجموعه يادداشت هاي خود را در كتاب مذكور گردآورد.
رياحي در مجموع موفق شد كه ۳۰۷ بيت منسوب به كسائي را از فرهنگ نامه ها و جنگ ها جمع كند. شايد مهم ترين بخش اين گردآورده ها دو قصيده كامل از كسائي باشد: يكي قصيده منقبت نامه اميرالمومنين علي عليه السلام در ۲۳ بيت كه از جنگ مزين و نفيس عبداله برمكي گرفته شده است و آن هم اكنون در مجموعه روان كوشكو به شماره ۱۹۷۶ در كتابخانه توپقاپوسراي استانبول نگهداري مي شود؛ ديگري سوگنامه كربلا كه از تتمه خلاصه الاشعار تقي الدين محمدبن علي كاشي (وفات: بين ۱۰۲۲ و ۱۰۲۴ ق) در كتابخانه بانكي پور در پتنه هندوستان به دست آمده است و آن قصيده اي است در ۵۰ بيت كه نخستين سوگنامه مذهبي شناخته شده در شعر فارسي به شمار مي رود.
كار عالمانه رياحي پيگيري براي يافتن ابيات تازه اي از كسائي را مشكل مي كرد زيرا او هر آنچه طي سال ها در منابع قديم و تحقيقات جديد درباره زندگي و شعر كسائي آمده بود از نظر گذرانيده و مطالب نوي را نيز به آنها افزوده بود.