سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

محمدرضا نیلفروشان – مدیر مسکن سازمان مسکن و شهرسازی استان اصفهان، مدرس دانشگاه

چکیده:

در جهت استفاده بهینه از نیروی انسانی هر جامعه، به فراخور موقعیت های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … تدابیری باید اندیشید تا بتوان حداکثر بهره وری را در جهت رشد و شکوفایی جامعه به دست آورد. افراد معلول و حتی جانباز که درصدی از نیرویانسانی و کاری جامعه ما را تشکیل می دهند از لحاظ دسترسی های محیطی و استفاده از امکانات ساختمانی و عمومی جامعه، با مضایق، مشکلات و سختی های متعددی مواجه اند که مانع از پیشبرد اهداف این قشر بوده است و بنابراین تامل و تفکر در این زمینه لازم و ضروری است.
بدین منظور قوانین حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و به فراخور آن آیین نامه های اجرایی این قوانین و اصول و معیارهایی که باید در مناسب سازی محیط شهری و عمومی جامعه درنظر گرفته شود مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
در این مجموعه سعی شده است که به ذکر این قوانین و آیین نامه ها و معیارهای مربوطه پرداخته و مواردی چند برای اصلاح وضعیت ساختمان ها و مکان ها و در کل شرایطعمومی جامعه برای استفاده افراد معلول ذکر شود. امید است که بتوان به نحو مناسبی در رفع مشکلات مربوط به حضور این افراد در فعالیت های اجتماعی کوشش و اصلاحات از این دست به تحقق بیانجامد.
قوانین و آیین نامه های مورد اشاره عبارتند از :
۱- آیین نامه های اجرایی قانون جامعه حمایت از حقوق معلولان: ماده ۲ مصوب ۱۳۸۳/۲/۱۶ مجلس شورای اسلامی.
۲- آیین نامه اجرایی ماده ۲ قانون جامعه حمایت از حقوق معلولان
برخی از مهم ترین اهداف این قوانین عبارتند از :
– دستیابی به معیارها و اصول مناسب سازی شهری باهدف کلی مناسب سازی محیط شهری جهت دستیابی به استقلال نسبی و تساوی فرصت ها
– عدالت اجتماعی و پیوستن تمامی افراد که به نوعی معلولیت دارند به جامعه.
– دستیابی هر چه بهتر معلولین به تجهیزات شهری دراماکن عمومی.