مقاله كاربردهاي (Pulsed Dye Laser (PDL در درمان ضايعات غيرعروقي (۱) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در پوست و زيبايي از صفحه ۹۰ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: كاربردهاي (Pulsed Dye Laser (PDL در درمان ضايعات غيرعروقي (۱)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ليزر
مقاله ليزر رنگي پالسي
مقاله پوست

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احساني اميرهوشنگ
جناب آقای / سرکار خانم: نورمحمدپور پدرام
جناب آقای / سرکار خانم: سينجلي شيما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
Pulsed Dye Laser (PDL) عمدتا به عنوان وسيله اي جهت درمان ضايعات عروقي به شمار ميرود. اما مطالعات مختلفي كه در مراكز علمي گوناگون دنيا انجام شده است مواردي از كاربردهاي اين ليزر ايمن را در ضايعات غيرعروقي به نمايش گذاشته اند. هدف ما در اين مقاله مروري جمع بندي و خلاصه نمودن اين مطالعات بوده است.
PDL يك جايگزين شناخته شده و مورد قبول براي كرايوتراپي در درمان برخي ضايعات ويروسي مانند زگيل هاي دور ناخن يا مولوسكوم به شمار مي رود. در مورد ضايعات التهابي هنوز مكانيسم اثر اين ليزر روشن نيست و نتايج متناقضي در مطالعات مختلف به دست آمده است. در مورد اين گونه درماتوزها،PDL  اثر بسيار مختصر دارد و محدود به ضايعاتي است كه جزء عروقي واضحي دارند (پسوريازيس و آكنه). بالاخره درباره شكل دهي مجدد كلاژن  (Collagen Remodelling)و كاربردهاي مربوط به آن (مانند جوانسازي پوست، اسكارهاي هيپرتروفيك، كلوئيد و استريا) نتايج مطالعات مختلف متفاوت بوده و ضمن تاييد اثر احتمالي اين ليزر، نياز به مطالعات بيشتري براي مشخص شدن پارامترهاي مناسب درمان وجود دارد.