مقاله كاني شناسي و ژنز بنتونيت منطقه سركوير (جنوب دامغان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در علوم پايه (دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات) از صفحه ۸۷ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: كاني شناسي و ژنز بنتونيت منطقه سركوير (جنوب دامغان)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بنتونيت
مقاله اسمكتيت
مقاله آلكالن
مقاله وايومينگ
مقاله سوسن وار
مقاله سرکوير
مقاله جنوب دامغان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ايراجيان علي اكبر
جناب آقای / سرکار خانم: مهدي زاده شهري حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: كانسار مورد مطالعه در منطقه سرکوير در محدوده معلمان، در جنوب غرب چهارگوش ترود، در ۴۵o30’ شرقي و عرض ۳۵o18’ شمالي بوده و از نظر تقسيم بندي ساختماني- رسوبي، در محدوده گودال ها قرارگرفته است. در بخش شمالي اين منطقه، سازند معادل كرج از روستاي سوسن وار تا جنوب معدن كائولن گندي رخنمون خوبي يافته است. از نظر سنگ شناختي اين سازند داراي، شيل، مارن، ميكريت، سنگ آهك، دولوستون، راديولاريت، توفيت، و بنتونيت بوده و سن سازند معادل كرج در اين منطقه لوتسين (ائوسن مياني) مي باشد.
هدف: مطالعه برروي انواع، تركيب، و محيط تشكيل لايه هاي بنتونيتي كانسار بنتونيت سوسن وار انجام شده است.
روش بررسي: از مقاطع نازک، پراش پرتو ايکس (XRD)، فلورسانس پرتو ايکس (XRF) استفاده شد. دلايل استفاده از اين آناليزها، انتخاب نمونه مناسب و تعيين نوع رس موجود در بنتونيت ها و بررسي تبادلات يوني در آن ها بود.
نتايج: با توجه به بررسي هاي بعمل آمده و نتايج حاصله، شيشه آتشفشاني (و شاردهاي) به وجود آورنده بنتونيت ها، اسيدي (ريوليتي تا داسيتي) و سري ماگمايي تشكيل دهنده آن ها كالك آلكالن است ولي با توجه به يك سري از شواهد سري ماگمايي مذبور، آلكالن است.
نتيجه گيري: تبديل شيشه به بنتونيت، در شرايط دياژنزي، در يك محيط كم عمق دريايي مثل لاگون رخ داده است. نوع رس بنتونيت ها، رس هاي گروه اسمكتيت مي باشد. بنتونيت موجود از نوع وايومينگ است.