مقاله كمبود ايزوله ويتامين ب۱۲ در نتيجه آنمي پرنيشيوز در يك بيمار مبتلا به اسپروي سلياك که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۹۷ تا ۱۰۳ منتشر شده است.
نام: كمبود ايزوله ويتامين ب۱۲ در نتيجه آنمي پرنيشيوز در يك بيمار مبتلا به اسپروي سلياك
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسپروي سلياک
مقاله آنمي پرنيشيوز
مقاله کمبود ويتامين ب۱۲
مقاله آنتي بادي ضد اندوميزيال
مقاله ترانس گلوتاميناز بافتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قدير محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قانوني اميرحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: اسپروي سلياك يا بيماري سلياك يك انتروپاتي خود ايمني است كه اغلب در بيماران حساس به گلوتن ديده مي شود. به طور معمول به دليل اختلال جذب آهن و فوليک اسيد در ابتداي روده باريك، آنمي فقر آهن وآنمي مگالوبلاستيک شايع مي باشد ولي كمبود ويتامين ب۱۲ بندرت گزارش شده است. ما در اينجا موردي را توضيح خواهيم داد كه علاوه بر بيماري سلياك، بدون كمبود سطح آهن و اسيدفوليك سرم، دچار كمبود شديد ويتامين ب۱۲ ناشي از آنمي پرنيشيوز شده و پاسخي در اماتيك به درمان با تزريق ويتامين ب۱۲ داده است.
معرفي مورد: بيمار مرد ۳۸ ساله اي است كه با شكايت ضعف و بي حالي و درد شكم مراجعه كرده است. در بررسي آزمايشات اوليه مشخص شد بيمار مبتلا به آنمي مگالوبلاستيک ناشي از کمبود ويتامين ب۱۲ است. با انجام بيوپسي از معده و دئودنوم و بررسي تيتراسيون سرولوژيک آنتي بادي ضدسلول هاي پريتال، آنتي بادي ضد اندوميزيال و ترانس گلوتاميناز بافتي همراهي آنمي پرنيشيوز با بيماري سلياک به اثبات رسيد. بعد از تشخيص نهايي، بيمار تحت درمان با ويتامين ب۱۲ عضلاني و محدوديت مصرف مواد حاوي گلوتن قرار گرفت و بعد از يك ماه بهبودي چشمگيري در علايم باليني و آزمايشگاهي پيدا کرد.