سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

بنفشه ترکی – دانشجوی کارشناسی امداد و نجات

چکیده:

با پیشرفت تکنولوژی و تغییر شکل جنگ ها به جنگهای مدرن این مقاله قصد دارد به اختصار اهمیت پیاده سازی ساختار مدیریت بحران در جنگهای هسته ای، میکروبی و شیمیایی (N.B.C) بپردازد. توضیح مفصل سلاحهای N.B.C و دسته بندی آن در این مقوله مختصر نمی گنجد که از بیان و باز کردن این مسئلهخودداری کرده و کل این سلاحها را بنام NBC بیان و باز کردن این مسئله خودداری کرده و کل این سلاحه ها را بنام NBC (هسته ای، بیولوژیک، شیمیایی) معرفی کرده ایم. موادیکه در حجم کمتواند آثاری وحشتناک و در سطحی وسیع بجا گذارد و علاوه بر تلفات انسانی و مالی، آلودگی محیط زیست اثراتی مخرب تا سالیان متمادی را ایجاد کند. هنوز خاطرات کشتار وحشیانه مردم حلبچه عراق ازخاطرمان محو نشده است، همگام با توسعه نیاز است تا راههای مقابله با این سلاحخطرناکو به عبارتی بحران NBC را بدانیم و آن را در کشو راجرا کنیم تا توان مقابله با کشورهای متجاوز را داشته باشیم.
عناصر اصلی سیاست ملی مدیریت بحران N.B.C شامل مراحل پیشگیری امداد، سازماندهی و بازسازی است که بخاطر آثار مخرب و نیز طولانی مدت آن در برخی اوقات تنها مراحل پیشگیری و امداد را می توان در اسرع وقت انجام داد و مراحل ساماندهی و بازسازی سالیان دراز مدت طول می کشد در نتیجه باید نیازهای اساسی جهت رد، رویارویی با این بحران را نیز به طور کامل و دقیق پیگیری نمود که مهمترین آنها در درجه اول آموزش و آگاهی افراد نظامی و غیر نظامی از چگونگی مقابله با این عواملو انجام اقدامات حفاظتی در سطح شهر و نیز امداد رسانی سریع و مجهز بودن کادر پزشکی به تجهیزات مورد نیاز، رفع آلودگی از مواد غذایی و آب آشامیدنی است.
انجام پیشگیری های صحیح و اصولی که لازم است قبل از بروز آن برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف نیز باید به جمع آوری اطلاعات اجتماعی اقتصادی و غیره پرداخت و ما حصل این جمع آوری و گردآوری اطلاعات رسیدن به نیاهای پزشکی، غیر پزشکی و آموزشی مورد نیاز جهت مقابله با بحران N.B.C خواهد بود.