سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش ملی مدیریت بحران زلزله در شهرهای دارای بافت تاریخی

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

سوسن اژدر – کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری، پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد

چکیده:

بشر از آغاز زندگی خود با بحرانهای زیادی روبرو بوده است وهمواره درصدد پیدا کردن راه حلی برای پیشگیری و مبارزه با این بحرانها بوده است ،بحرانهای طبیعی بخش اعظمی از این بحرانها را تشکیل میدهند ، در کشور ایران که بر روی کمربند آلپ هیمالیا قرار گرفته است بحران زلزله از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هرساله درصد بالایی از خسارات ناشی از بحرانهای طبیعی را بخود اختصاص میدهد .
اغلب زلزله هایی که در ایران روی میدهند از نوع تکتونیکی هستند تقزیباً تمام شهرهای ایران در معرض این بحران قرار دارند و شهرهای دارای بافت تاریخی نیز از تهدید این بحران در امان نبوده وچه بسا در صورت بروز چنین بحرانی خساراتی شدیدتر را متحمل خواهند شد که جا دارد تا مسئولین و دست اندکاران حفاظت ونگهداری از این بافتهای با ارزش تاریخی راه حلی اصولی و کارآمد برای کنترل این بحران بیاندیشند . در این راستا بحث مدیریت بحران مطرح میشود .
مدیریت بحران علمی است کاربردی که بوسیلةمشاهدة سیستماتیک بحرانها و تجزیه و تحلیل آنها ، در جستجوی یافتن ابزاری است که بتوان به وسیلة آن از بحرانها جلوگیری نمود و یا در صورت بروز ، در خصوص کاهش اثرات آن ، آمادگی لازم و امداد رسانی سریع و بهبود اوضاع اقدام نمود .
مدیریت بحران مستلزم سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیق مسئولین و دولتمردان می باشد و دارای چرخه ای می باشد که عبارتند از : پیشگیری- کاهش اثرات- آمادگی- پاسخگویی- امدادرسانی . که هر بخشی از این چرخه اگر اجرا نشود و یا نافص اجرا شود پیامدهای منفی را در بر خواهد داشت .
شهرهای تاریخی و قدیمی کشورمان بدلیل اهمیت و ارزش جهانی از ویژگی خاصی نسبت به دیگر شهرها برخوردارند و مدیریت بحران زلزله در این شهرها حساسیت و دقت خاصی و همت بلند مسئولین را می طلبد .