سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس لوله و صنایع وابسته

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

زاهد احمدی – شرکت صنایع پلاستیک جهاد زمزم

چکیده:

لوله های پلی اتیلن برای اولین بار در دهه ۵۰ میلادی در پروژهای گازرسانی آمریکا استفاده شد و این موضوع در اروپا از دهه ۷۰ میلادی، درکشور های انگلیس و فرانسه آغازگردید . میزان مصرف ۱۵۱ کیلومتر در سال ۱۹۵۵ به ۱۶۰۰۰۰ کیلومتردر سال ۱۹۷۰ رسید و امروزه ۹۰ درصد از شبکه توزیع گاز در آمریکا با استفاده از لوله پلی اتیلن است . تجارب، مشخصات، استانداردها و دانش فنی تولید لوله های پلی اتیلن در اروپا از طریق ارتباط و هم کاری فنی با معتبرترین تولیدکننده لوله پلی اتیلن گاز رسانی اروپا به ایران منتقل شد . تولید لوله پلی اتیلن گاز رسانی در یکی از شرکت های داخلی از سال ۱۳۷۸ با متراژ ۵ کیلومتر به ۱۸۰۰ کیلومتر در سال ۱۳۸۲ رشد یافت .
در این مقاله پس از مرورتاریخچه صنعت لوله پلی اتیلن گازرسانی، نکات فنی و موثر بر کارایی محصول از جمله ویژگی های فیزیکی، مکانیکی و ساختاری مواد پلی اتیلن مناسب در تولید لوله های
گازرسانی، تفاوت این گونه مواد با مواد مناسب درکاربردهای دیگر مانند آبرسانی و انتقال فاضلاب معیار های انتخاب مواد اولیه مناسب، تکنولوژی و شرایط بهینه تولید، استانداردها و دستورالعمل های کنترل کیفیت، مرور، بررسی و جمع بندی می گردد .