مقاله ليتوستراتيگرافي و بيوستراتيگرافي سازند آسماري در برش چينه اي كتولا، ناحيه ايذه و معرفي آن به عنوان برش مرجع سازند آسماري در حوضه زاگرس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در فصلنامه زمين شناسي ايران از صفحه ۹۱ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: ليتوستراتيگرافي و بيوستراتيگرافي سازند آسماري در برش چينه اي كتولا، ناحيه ايذه و معرفي آن به عنوان برش مرجع سازند آسماري در حوضه زاگرس
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سازند آسماري
مقاله ناحيه كتولا
مقاله كوه سفيد
مقاله بيوستراتيگرافي
مقاله اليگوسن پيشين- ميوسن پيشين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طهماسبي سروستاني عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قويدل سيوكي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: آدابي محمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سازند آسماري يكي از مهم ترين واحدهاي سنگي داراي مخازن نفت در حوضه رسوبي زاگرس است. برش الگوي آن در تنگ گل ترش، واقع در۵۰ كيلومتري جنوب شرقي مسجد سليمان، در يال جنوبي تاقديس آسماري قرار دارد. سازند آسماري در برش الگو شامل بخش هاي مياني و بالايي است و بخش زيرين آن توسط شيل هاي سازند پابده جايگزين مي شود. از آن جا كه بخش زيرين سازند آسماري در برش الگو گسترش نداشته ولي در برش هاي چينه اي گُرگدا و تنگ تكاب توسعه يافته است، لذا به عنوان جايگزين برش الگوي قبلي پيشنهاد شده است.اين در حالي است كه در برش هاي چينه اي مذكور نيز، بخش بالايي سازند آسماري با سن ميوسن پيشين (بورديگالين) از ضخامت كمي برخوردار است.
برش چينه اي كتولا، با ضخامت۶۳۱ متر، در يال شمالي تاقديس كوه سفيد ناحيه ايذه قرار دارد و يكي از كامل ترين رخنمون هاي سازند آسماري در حوضه زاگرس محسوب مي شود و ا ز سه بخش زيرين مياني و بالايي تشكيل شده است .
بر اساس انتشار چينه شناسي ميكروفسيل ها شش بيوزون زير