مقاله ليپوسارکوماي اوليه کبدي: گزارش موردي و بررسي متون که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر ۱۳۸۸ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۵۹ تا ۶۵ منتشر شده است.
نام: ليپوسارکوماي اوليه کبدي: گزارش موردي و بررسي متون
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کبد
مقاله ليپوسارکوما
مقاله هپاتکتومي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نخعي بهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: معتبر اميررضا
جناب آقای / سرکار خانم: حقيقي سما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه: نئوپلاسم کبد در جوامع آسيايي جزء بيماري هاي ناشايع نمي باشد. انواع مختلف سارکوم مي توانند خود را به صورت تومورهاي اوليه کبدي نشان دهند. اما با توجه به نادر بودن آن ها، ابتدا بايد ضايعات متاستاتيک کبدي را مدنظر داشت. از انواع سارکوم هايي که تا به حال در کبد گزارش شده اند، مي توان به آنژيوسارکوم، ليوميوسارکوم، فيبروهيستيوسارکوماي مختلط (Mixed Fibro Histiosarcoma-MFH)، سارکوم امبريونيک و ليپوسارکوم اشاره کرد. ليپوسارکوما يک تومور بدخيم مزانشيمال نادر است که معمولا از رتروپريتوئن و ديستال اندام ها منشا مي گيرد. از سال ۱۹۷۳ تاکنون تنها حدود ۱۰ مورد ليپوسارکوماي کبدي اوليه گزارش شده است. در اين مقاله يازدهمين مورد در يک زن جوان بالغ گزارش مي شود.
معرفي بيمار: بيمار خانم ۲۱ ساله مجردي بود که از حدود ۳ ماه قبل از بستري دچار تب، تنگي نفس و درد شکمي شديد شده بود. اين بيمار از توده بسيار بزرگي در لوب راست کبد به همراه علایم سرشتي و ديسترس تنفسي رنج مي برد. علي رغم جراحي تهاجمي، تومور پس از ۶ ماه عود کرد و پس از يک سال باعث مرگ بيمار شد.
نتيجه گيري: هپاتکتومي بهترين استراتژي براي دست يافتن به بقاي طولاني مدت بيماران است. به علت ماهيت بدخيم و تهاجمي تومور و ميزان عود بالا و نامشخص بودن اثر شيمي درماني و راديوتراپي در اين مورد، رزکسيون وسيع تومور و هپاتکتومي گزينه مناسب جهت دست يافتن به بقا طولاني مدت حتي در موارد عود در اين بيماران مي باشد.