مقاله لپتوسپيروز و پيامدهاي آن در بارداري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در پرستاري و مامايي جامع نگر (فصل نامه دانشكده هاي پرستاري و مامايي استان گيلان) از صفحه ۳۷ تا ۴۲ منتشر شده است.
نام: لپتوسپيروز و پيامدهاي آن در بارداري
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لپتوسپيروزيس
مقاله آبستني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضاسلطاني پروانه
جناب آقای / سرکار خانم: رافت فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: لپتوسپيروزيس يک بيماري مهم در انسان است که انواع گوناگوني از باکتري لپتوسپيرا در بروز آن نقش دارند. اين بيماري در زنان باردار ممکن است با پيامدهايي چون مرگ داخل رحمي جنين، سقط و تولد نوزاد مبتلا به لپتوسپيروزيس مادرزادي همراه باشد. همچنين به سبب غيراختصاصي بودن علايم و نشانه هاي لپتوسپيروزيس اغلب افتراق آن از سندرم HELLP و کبد چرب حاد در بارداري مشکل است. از اين رو، شناخت تاثير اين بيماري بر پيامدهاي بارداري در انسان ضروري به نظر مي رسد.
هدف: هدف از اين مطالعه مروري بر مقالات مربوط به لپتوسپيروزيس و پيامدهاي آن در بارداري است.
روش کار: اين مقاله با استفاده از پژوهش هاي انجام گرفته محققان و مطالعات کتابخانه اي و اينترنتي گردآوري شده است.
نتايج: لپتوسپيروزيس شايع ترين بيماري منتقله از حيوان به انسان در دنياست. اين عفونت در مناطق گرمسير به صورت آندميک رخ مي دهد، در حالي که در کشورهاي صنعتي شايع نيست. تشخيص لپتوسپيروزيس از بسياري بيماري هاي ديگر در انسان مشکل است. اين عفونت در انسان ممکن است تحت باليني باشد و يا با طيف وسيعي از نشانه ها تظاهر کند. نشانه هاي معمول آن در انسان شبيه آنفلوانزاست و شامل سردرد، درد عضلات و مفاصل، ناراحتي گوارشي، تهوع، استفراغ، تعريق و تب بالا مي باشد. محققان چندين مورد لپتوسپيروزيس در بارداري و اثرات آن بر پيامد پري ناتال را گزارش کرده اند که شامل مرگ داخل رحمي جنين، سقط، تولد نوزاد مبتلا به لپتوسپيروزيس مادرزادي و ناهنجاري هاي تکاملي بوده اند. اين ارگانيسم از طريق جفت و شيرمادر منتقل مي شود و در مايع آمنيوتيک و بند ناف قابل شناسايي است. احتمالا” اثر سيتوتوکسيک لپتوسپيرا در مادر مبتلا به بيماري شديد همراه با هموراژي و تب و ايسکمي جفت، عامل اوليه مرگ جنين مي باشد.
نتيجه گيري: لپتوسپيروزيس در حاملگي نادر است و در صورت بروز اختلال حاد عملکرد کبد يا عفونت حاد بدون تب در زنان باردار علاوه بر سندرم HELLP يا کبد چرب حاد حاملگي بايستي اين بيماري را نيز در نظر گرفت.