مقاله «مادر» از ديدگاه دو اديب معاصر: پروين اعتصامي و انيسه عبود (عنوان عربي: الأم في نظرة الأديبتين المعاصرتين؛ پروين اعتصامي وأنيسة عبود) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۲۷ تا ۴۵ منتشر شده است.
نام: «مادر» از ديدگاه دو اديب معاصر: پروين اعتصامي و انيسه عبود (عنوان عربي: الأم في نظرة الأديبتين المعاصرتين؛ پروين اعتصامي وأنيسة عبود)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زن
مقاله رمان
مقاله مادر
مقاله همسر
مقاله ايران
مقاله سوريه (كليد واژه عربي: المرأة
مقاله الرواية
مقاله الأم
مقاله الزوجة
مقاله إيران
مقاله سوريا)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پيکان پور مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
در ادبيات به طور عام و در ادبيات ايران و سوريه به طور خاص، غالبا شخصيت واقعي موجود زن در جامعه ترسيم شده؛ و از آنجا که هميشه ادبيات آينه تمام نماي زندگي واقعي و واقعيت اجتماع است، مي توان از اين مقوله ها دريافت که زن در جامعه نقش مهم و کليدي دارد و اينکه آيا در جامعه ايران و سوريه به زن چنين بهايي داده شده است يا نه، خود جاي بحث است.
آنچه مسلم است، نتيجه حاصل از اين تحقيق که برگرفته از رمان النعنع البري از انيسه عبود در سوريه و ديوان پروين اعتصامي و افکار او در ايران است، اين است كه «زن» به عنوان مادر، معمولا سنگ صبور و مرکز مهر و عطوفت خانواده، و در بسياري از موارد، سپر بلاي فرزندان خود است.
اما زن به عنوان يک همسر، متاسفانه جايگاه قابل توجهي ندارد و مردان در اين جوامع، هميشه خود را سرآمد و فرمانده و به نوعي، ارباب همسر خود مي دانند و به اين ترتيب، شخصيت زنان را تحقير مي کنند. البته حضور زن در محافل علمي و عرصه هاي مختلف فعاليت هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي تقريبا کمرنگ است و آنچه بيشتر مشاهده مي شود، دربين نسل جوان است که متاسفانه اين حضور، حضوري متاثر از فرهنگ هاي غربي است، يعني بيش از آنكه به علم و دانش اهميت داده شود، در چنين محافلي به مسايل جانبي، ازجمله بدحجابي و غرب زدگي گرايش و سوق داده مي شوند.