سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: ششمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

احمدرضا اخوان صراف – دانشکده مدیریت دانشگاه شیخ بهایی
مریم نیلفروش زاده – کارشناس مدیریت صنعتی

چکیده:

جریان جهانی شدن، یک ماهیت فرا ملیتی برای ظرفیت های فنی و علمی در جهان ایجاد نموده و باعث افزایش تحقیق و توسعه برون مرزی شده است. همچنین با قرار دادن یک روند گسترده پیش روی خدمات برون مرزی، برخی کشورهای توسعه یافته را به سوی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تحقیق و توسعه با هدف دستیابی به مهارت های موجود در مکان های جدید، انتخاب محصولات برای بازارهای داخلی، کاهش هزینه ها، دادوستد آزادتر و بهره گیری از محیط های سرمایه گذاری جدید، جذب نموده است. بدین ترتیب، بهبودهای فنی و اقتصادی دیگر کمتر به مکان فرد بستگی داشته و بیشتر به عواملی چون چگونگی ارتباط، میزان هوشمندی، میزان پاسخگویی، ابتکار و نوآوری فرد وابسته می باشد.
عوامل محرک بیشماری برای پیشبرد تحقیق و توسعه جهانی وجود دارد. از جمله این عوامل اینکه پیشرفت های فنی عمدتا از طریق صنایع ارتباطات و اطلاعات که بر تکنولوژی تولید و خدمات متکی است تحقق می یابد. پیشرفت در این صنایع نه تنها به پشتیبانی تجهیزات و بهبود سخت افزار نیاز دارد بلکه به یک چرخه پیوسته نوآوری همراه با خدمات پشتیبانی عقلانی نیازمند است. عامل دیگر، طبیعت رقابتی صنایع با تکنولوژی پیشرفته همچون توسعه نرم افزاری کامپیوتر و ارتباطا ت از راه دور است. در نهایت، یک عامل تسهیل کننده محرک در جهانی سازی تحقیق و توسعه حرکت بسوی عادی سازی تجارت بین المللی از طریق سازمان تجارت جهانی است.
این مقاله با توجه به تحولات و تغییرات پبوسته جهان به بررسی مزایا، آینده و تجزیه وتحلیل چالش های ایجاد شده توسط جهانی سازی تحقیق و توسعه می پردازد.