مقاله محمد غنيمي هلال و جايگاه او در ادبيات تطبيقي عربي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در جستارهاي زباني از صفحه ۱ تا ۲۵ منتشر شده است.
نام: محمد غنيمي هلال و جايگاه او در ادبيات تطبيقي عربي
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غنيمي هلال
مقاله الادب المقارن
مقاله ادبيات عربي
مقاله ادبيات تطبيقي
مقاله مکتب فرانسه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پرويني خليل
جناب آقای / سرکار خانم: پراندوجي نعيمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاليف در زمينه ادبيات تطبيقي عربي با عبد الرزاق حميده، ابراهيم سلامه و نجيب العقيقي آغاز شد. هر يک کتاب هايي را با عنوان الادب المقارن براي تدريس در دانشگاه تاليف کردند. اين کتاب ها بر خلاف عنوانشان «الادب المقارن» در محتوا ارتباطي به ادبيات تطبيقي نداشته و نتوانستند اصول اين علم را بر اساس مکتب فرانسه ـ مکتب رايج عصر ـ تبيين نموده و تعريف روشني براي آن ارايه نمايند تا بتوان بر اساس آن به بررسي نمونه هاي تطبيقي در اين عرصه پرداخت؛ زيرا مولفان آن ها متخصص اين رشته نبودند. تاسيس اصول ادبيات تطبيقي در کشور هاي عربي با محمد غنيمي هلال (۱۹۱۷-۱۹۶۷) آغاز شد. او با تاليف کتاب الادب المقارن به تبيين قواعد نظري و عملي اين رشته پرداخته، ادبيات تطبيقي را بررسي روابط ادبيات ملي در خارج از مرزهاي زبان آن ملت و مطالعه ارتباط تاريخي ميان آن ها تعريف نموده و پژوهش هاي تطبيقي خود را بر اساس اين اصول بنيان نهاده است. هلال در تاليف اين کتاب از استادان فرانسوي اش اثر پذيرفته است.
هلال با تدريس ادبيات تطبيقي در دانشگاه هاي مصر به تبيين مفاهيم اين علم پرداخت و از اين رهگذر شاگردان بسياري تربيت نمود که آثار ارزشمندي را در اين زمينه تاليف كردند. با مقايسه آثار آن ها با آثار هلال، شباهت هاي زيادي ميان مباحث کتاب هايشان در دو حيطه نظري و تطبيقي (عملي) مشاهده مي شود که بيانگر تاثير هلال بر پژوهش هاي آن ها است. هدف اين مقاله، نشان دادن نقش هلال در تاسيس و تبيين مفاهيم نظري و عملي ادبيات تطبيقي عربي است که چگونه با وجود تلاش هايي که پيش از وي صورت گرفته، او بنيانگذار اين علم گرديده و فعاليت هاي پس از خود را در اين زمينه سمت و سو داده است.