سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: هشتمین همایش ملی صنایع دریایی ایران

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

سعید پورمشکی – فوق لیسانس معماری کشتی، مدیر عامل شرکت پارس آرمان شناور (پاسکو)
زهرا شهرابی فراهانی – لیسانس کشتی سازی، کارشناس شرکت پارس آرمان شناور (پاسکو)

چکیده:

خرید و فروش کشتی های دست دوم درکنار سفارشان ساخت کشتی، برای شرکت ها و اشخاصی که در امر حمل و نقل دریایی فعال و دارای ناوگان هستند، امری متداول و حیاتی می باشد. به همین دلیل، برآورد و تخمین قیمتها در شرایط زمانی و مکانی خاص برای خرید یک شناور، تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می گیرد که عدم دقت کافی در خرید و پیش بینی های لازم می تواند حیات اقتصادی شرکت ها و اشخاص را به خطر اندازد.
برای اولین بار بررسی قیمت کشتی های دست دوم، توسط موسسه EBCR صورت گرفت که منتج به یک آنالیز اقتصادی از قیمت کشتی های دست دوم گردید. تفکیک قیمتها در پروسه خرید و یا سرمایه گذاری بر روی یک کشتی، متغیرهای تاثیرگذار در امر قیمت گذاری کشتی های دست دوم رامشخص نمود.
ارایه و معرفی مختصری راجع به تلاش های انجام یافته برای مدلسازی قیمت کشتی های دست دوم که بامفهوم EBCR معرفی شده و همچنین تحلیل و مقایسه دو متد اقتصادی SEM و VAR برای اولین بار دراین مقاهل به آن پرداخته شده است.
کلیه اطلاعات و داده های مربوط به سالهای ۱۹۶۸-۲۰۰۱ برای تمامی کشتی های مهم و اصلی در دو نوع فله برها و تانکرها جمع آوری و تطابقات و اصلاحات لازمه انجام پذیرفته و در دو مدل SEM , VAR عوامل موثر در تخمین نرخ کرایه ها، هزینه های اصلی، قیمت های ساخت، میزان سفارشان ودیگر عوامل ناخواسته، که عمدتا از جمله عوامل تاثیرگذار می باشند، در قیمت کشتی های دست دوم بررسی شده اند.