سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی مهندسی صنایع

تعداد صفحات: ۳۴

نویسنده(ها):

سیدکمال چهارسوقی – استادیار بخش مهندسی صنایع دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس
امیر البدوی – استادیار بخش مهندسی صنایع دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس
مهدی ساعی – دانشجوی دکترای مهندسی صنایع دانشگاه تربیت مدرس

چکیده:

یکی از دلایل اساسی شکست بسیاری از سیستم های MRPII-ERP نبود یکپارچگی مناسب بین بخش های تولید، بازاریابی ، مالی، بودجه ، انبار، خدمات پس از فروش و … در یک شرکت یا سازمان است. مدل سازی نامناسب MRPII-ERP در یکپارچه سازی داده های بخش های مختلف یک سازمان و در نتیجه تولید نرم افزار های نامناسب برای پیاده سازی آن در سطح سازمان عمده ترین سوال و محرکی است که این مقاله برای حل آن تلاش می کند. نتیجه این مدل سازی نامناسب، تولید نرم افزار و بانک های اطلاعاتی ناکارآمد شده است. بنابراین هدف ما از این تحقیق ، ارائه مدلی است که داده های اساسی و بنیانی سیستم را در خود دارد و ارتباط و یکپارچگی آنها را در کنار هم به نمایش در می آورد.
برای این منظور از زبان مدل سازی UML استفاده شده است تا بتواند از حیث مفاهیم، علائم، زمینه های توسعه و مقبولیت ، بنیانی مستحکم و ارزشمند داشته باشد تاب رای مشارکت در توسعه علوم نیز سهم مناسبی به خود اختصاص دهد. روش تحقیق این مقاله اساسا بر تفکر عمیق استوار است و در پی ارائه تصویری کامل از داد ه های سیستم MRPII-ERP به صورت مجتمع و یکپارچه است. در این تحقیق با مروری بر ادبیات MRPII-ERP و با فرض آشنایی خواننده با زبان مدل سازی یکپارچه (UML)، مدل مفهومی MRPII-ERP از دید محقق ترسیم می شود.
دیگر نوآوری این مقاله در رویکردی جدید به مسئله مدل سازی MRPII-ERP است که به جای استفاده از رویکرد وظیفه ای – که سیستم MRPII-ERP را به زیر سیستم های وظیفه ای و در هم متداخل تبدیل می کند – از تلفیق دو رویکرد مدیریتی و سیستمی مبتنی بر دیدگاه شی گرا و زبان مدل سازی یکپارچه (UML) استفاده شده است.