مقاله مديريت بحران در محورهاي برون شهري (مورد مطالعه : طوفان ماسه در محور يزد – اردکان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مطالعات مديريت ترافيك از صفحه ۳۱ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: مديريت بحران در محورهاي برون شهري (مورد مطالعه : طوفان ماسه در محور يزد – اردکان)
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مديريت بحران
مقاله طوفان ماسه
مقاله بحران جاده اي
مقاله بحران طبيعي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كلانتري خليل آباد حسين
جناب آقای / سرکار خانم: کيامهر مرادعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيش از نصف مساحت کشور در مناطق خشک و در معرض بيابان زايي و طوفان ماسه قرار دارد و همه ساله بروز طوفان ماسه باعث خطراتي چون ازبين رفتن زمين هاي کشاورزي، شيوع بيماري ها، صدمه به تاسيسات راه و ساختمان، تخريب تاسيسات و تجهيزات زيربنايي و آسيب هاي زيست محيطي در شهرها و روستاها مي گردد.
طوفان ماسه در مناطق خشک و نيمه خشک کشور، مشکلاتي را براي رانندگان در طول راه هاي ارتباطي ايجاد مي کند و هرساله باعث تصادفات و ترافيک هاي زنجيره اي مي شود. از راه هاي ارتباطي بسيارمهمي که شمال کشور را به جنوب متصل مي سازد، جاده تهران- بندرعباس است که محور يزد– اردکان در وسط ايران و به عنوان قلب اين محور، به طور متوسط ساليانه با ۵ طوفان بزرگ مواجه است. به منظور حفظ و ايجاد آمادگي و افزايش توان مديريتي دستگاه هاي اجرايي عضو ستاد حوادث غيرمترقبه استان جهت مقابله با بحران طوفان ماسه به خصوص، در محور يزد- اردكان اين مقاله تهيه شده است. روش تحقيق تلفيقي از روش هاي کتابخانه اي و ميداني است. در اين راستا، فعاليت هر يک از دستگاه هاي اجرايي دخيل در امر مديريت بحران طوفان ماسه در محور يزد– اردکان مشخص شده است. نتايج تحقيق نشان مي دهد که با هماهنگي لازم ميان دستگاه هاي اجرايي و ايجاد سامانه فرماندهي بحران، امکان مديريت و مقابله با بحران طوفان ماسه در محور يزد– اردکان وجود دارد.