مقاله مديريت بحران و روند ارزيابي ساختمان هاي آسيب ديده از زلزله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در فناوري آموزش (فناوري و آموزش) از صفحه ۹ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: مديريت بحران و روند ارزيابي ساختمان هاي آسيب ديده از زلزله
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسيب پذيري کيفي
مقاله زلزله
مقاله مديريت بحران
مقاله فرم ارزيابي
مقاله امدادرساني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وطني اسكويي اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گرچه مکان و زمان رخداد زلزله ها کاملا مشخص نيست ولي اين واقعيتي است انکارناپذير که کره خاکي با توجه به ساختارش هر از چند سالي انرژي خود را آزاد نموده و محيط طبيعي را تحت تاثير قرار مي دهد. با توجه با اين که زمين هيچ وقت از ريسک دور نيست، کم کردن خطرات ناشي از ريسک در هر زمان امکان پذير و موثر مي باشد.
با توجه به وسعت خرابي بعد از زلزله جهت ارزيابي وضعيت ساختمانهاي موجود در منطقه زلزله زده نياز به صدها و بعضا به هزاران مهندس ارزياب که از قبل تعليم ديده اند، مي باشد. جهت يکنواختي در ارزيابي، نياز به تهيه فرم هاي ساده و جامعي است که نحوه پرکردن آن آسان باشد تا بتوان اطلاعات لازم را با سرعت مناسب و در مدت زمان کوتاهي جمع آوري نمود.
مدت زمان ارزيابي ساختمانهاي آسيب ديده نقش مهمي نسبت به ديگر پارامترها در مديريت بحران ايجاد شده، پس از يک زلزله مخرب، دارد. در ارزيابي کيفي ساختمانهاي آسيب ديده مناسب که با بازديد چشمي مهندس ارزياب همراه مي باشد بستگي به تجربه و دانش مهندس ارزياب جهت قضاوت در مورد ساختمانهاي منطقه زلزله زده دارد.
در اين مقاله، علاوه بر بررسي مديريت بحران، فرم ارزيابي کيفي ساختمانهاي آسيب ديده با توجه به شرايط کشورمان تهيه و نحوه جمع آوري اطلاعات و ارزيابي ساختمانهاي آسيب ديده ارايه شده است. جهت پردازش داده هاي جمع آوري شده برنامه کامپيوتري تهيه شده است. با توجه به فرم هاي فراهم شده و مقدار آسيب ايجاد شده، ساختمان ها به سه دسته با آسيب کم، متوسط و شديد که به ترتيب با رنگ هاي سبز، زرد و قرمز مشخص شده تقسيم بندي مي شوند.