سال انتشار: ۱۳۷۱

محل انتشار: نخستین کنفرانس آمار ایران

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

جمشید سراوند راد – مرکز آمار ایران

چکیده:

در اغلب کشورها ارتباط و همکاری نزدیک بین آمار و پردازش اطلاعات وجود دارد و در هر یک از کارهای روزانه سازمان‌های آماری، جاییکه برای حجم زیاد اطلاعات ضرورت اجرای عملیات و یا تکرار به منظور دریافت نتایج وجود داشته باشد، کاربرد کامپیوتر اجتناب‌ناپذیر می‌شود، هدف از مقاله ارائه شناختی از جمع‌آوری اطلاعات و روش‌های لازم در ایجاد محیط‌های مناسب و امکانات در پردازش و محاسبات است.
زمانیکه برنامه‌ریزی برای استفاده از کامپیوتر در امور پرسنلی یک واحد، یک اداره و یا یک سازمان است فعالیت‌های قابل کنترل و محدودی وجود دارد و کافیست بر اساس نیاز، اطلاعات تکمیل شده در فرم‌های پرسنلی جمع‌آوری شود و با استفاده از برنامه‌هایی که تهیه و نوشته می‌شود بازیابی و مورد استفاده قرار گیرد. در این مور موضوع‌هایی مانند گستره جغرافیایی، نیرویی که برای جمع‌آوری اطلاعات باید روانه گردند، استفاده از امکانات سازمان‌های دیگر به صورت گسترده و خیلی از موضوعات دیگر کاربردی نخواهد داشت. همینطور در استفاده از کامپیوتر برای ثبت‌نام و انتخاب واحدها در دانشگاه‌ها که حول محور یک برنامه کامپیوتری و تغذیه منابع اطلاعاتی و پردازش آن قرار داشته و نیازی به تبلیغات و جلب همکاری جامعه و کمک گرفتن از ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر و امثال آن نیست. اما در صورتیکه هدف پوشش و تامین خواسته‌های سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان بلد کشور در زمینه آمار و اطلاعات باشد، در آنصورت انجام فعالیت در گستره وسیع (LARGE AREA) و در مقیاس بزرگ (Large Scale) شکل گرفته و اجتناب‌ناپذیر می‌شود.
در زمینه تهیه و تولید آمار، اگر داده‌ها را، اطلاعات و ستانده‌ها را، آمار بنامیم مطابق تعریف کلی تکنولوژی که عبارتست از عامل تبدیل کننده داده‌ها به ستانده‌ها می‌توان گفت در هر فعالیت آمار مجموع اجزای چهارگانه تکنولوژی یعنی فن افزار (Technoware)، انسان افزار (Ifumanware)، اطلاعات افزار (Infoware) و سازمان افزار (Orgaware) یک فرآیند تبدیل را بوجود می‌آورند.
در این فرآیند، فن‌افزار شامل ابزار، تجهیزات، تاسیسات و تسهیلات فیزیکی و انسان افزار مجموعه مهارتها، تجربه‌ها، دانش‌ها، ارزش‌ها، انگیزه‌های افراد و اطلاعات افزار مجموع اطلاعاتی به شکلهای گوناگون مانند اسناد، مدارک، نقشه، جزوه و کتاب درباره همه مراحل شامل طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری است و بدین ترتیب همه فرآیندها و مجموعه‌های نرم‌افزاری را در بر می‌گیرد و بالاخره سازمان افزار مجموعه عوامل سازمانی را که به نوعی در توسعه، انتقال، جذب، بهره‌برداری تاثیر دارند شامل می‌شود. فعالیتها در این فرآیند تولید به زیرمجموعه‌هایی تقسیم می‌شود.