سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش سراسری طب اورژانس

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

محمدرضا رضائی مفرد –

چکیده:

دفع نا درست فاضلاب فاضلاب انسانی در شرایط اورژانسی موجب انتقال بیماری ، آلودگی خاک و منابع آب های آشامیدنی شده ، زمینه مناسبی برای تخم گذاری ، پرورش ، تغذیه و انتقال آلودگی توسط مگس می وشد. مضافا اینکه چنین وضعیتی سبب جلب حیوانات اهلی ، جوندگان و سایر جانوران موذی که به نوبه خود ایجاد پراکندگی مدفوع و انتشار بوی نامطبوع خواهند کرد نیز می شود. کمیته متخصصان بهداشت محیط سازمان بهداشت جهانی اعتقاد دارند که اجرای دفع فاضلاب در شمار نخستین اقدامات اساسی که بایستی به منظور تامین بهداشت در شرایط اورژانسی به اجرا در آید.
اهداف:
هدف کلی از این مقاله بیان روش های دفع بهداشتی فاضلاب در شرایط اورژانسی و اهداف جزئی شامل بیان نحوه تامین شرایط بهداشتی برای مردم بلا زده و پاک نگهداشتن محیط است.
مواد و رش ها :
دفع نا درست فاضلاب اکثرا توام با کمبود آب و سایر تسهیلات بهداشتی ، ناشی از ضعف بنیه مالی در شرایط اورژانسی است . عوامل مذکور همگی بر وری سلامت انسانی موثرند . لذا این تحقیق با استفاده از کتب مرجع و طرح های بهداشتی به روش کتابخانه ای صورت گرفت.
یافته های پژوهش و نتیجه گیری:
در طرح برنامه های دفع فاضلاب در شرایط اورژانسی طراحی توالت های بهداشتی و ارزان قیمت با روش های مهندسی بهداشت محیط جهت اردوگاهها از یافته های پژوهش است. در صورت توفیق در اجرای برنامه های دفع فاضلاب در شرایط اورژانسی ضمن کاهش ابتلا به بیماری های روده ای مثل وبا ، حصبه ، انواع اسهال و بیماریهای انگلی موجب ماهشمرگز و میر و بهسازی محیط می گردد.