سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: همایش ژئوماتیک ۸۶

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

هوشنگ عیوضی – هیات علمی گروه ژئودزی و ژئوماتیک دانشکده فنی و مهندسی اراک دانشگاه عل
فاطمه عسگری – مسول گروه GIS شهرداری اراک
نادر اخوان – عضو گروه GIS شهرداری اراک
غلامعلی الله دادی – معاون توسعه و برنامه ریزی شهرداری اراک

چکیده:

در سالهای اخیر، لزومبکایگیری مدیریت صنعتی جهت بالا بردن راندمان راندمان تولید در رشته های مختلف صنعتی و عمرانی برای متخصصان این رشته ها کاملا مشخص شده است . ولی با این وجود بدلیل جوان بودن رشته GIS و شاخه های وابسته به ان در کشور، علی رغم مشکلات جدی ایجاد شده در پروژه های مختلف کوچک و بزرگ، خصوصا در شاخه جمع آوری و آماده سازی داده ها، هنوز نگرشی اساسی برای بکارگیری فنون تحلیل و طراحی سیستمها در این گرایش نشده است .
از طرف دیگر، تصور عمومی در این رشته بر این باور است که جهت استفاده بهینه از این دانش باید به سمت بکارگیری ابزار پیشرفته تر و گاها فانتزی حاصل از تکنولوژی GIS پرداخت . این دیدگاه خود تا حدودی موجب شده که اساسی ترین نیازهای موجود در سطح کشور بی پاسخ بماند .
در این مقاله سعی شده که با بکارگیری ابزار اساسی و ساده موجود در تکنولوژی GIS و اعمال توسعه های جانبی به آن ابزارها، با رویکردی نوین بر اساس دیدگاه خاص سامانه های اطلاعات مکانی غنی شده، به مساله جمع آوری و آماده سازی داده های مکانی نگریسته شود . از این رو با رعایت اصول طراحی و تحلیل سیستمها، سیستمی مرکب از نرم، سخت و لخت افزار حاصل می شود که به شکلی عملی تمام اجزای غیر الکترونیک خود را نیز بکارگرفته و موجب حصول مدیریتی قوی و موثر در جریان پروژه های جمع آوری داده ها می شود .