سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

احمد اصل هاشمی – عضو هیات علمی دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
مهران دولتخواه – عضو هیات علمی دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی تبریز

چکیده:

بلایای طبیعی، آثار و عواقب جبران ناپذیری از جمله وارد ساختن خسارات مالی و جانی فراوان، محروم شدن انسان ها از مسکن، غذای کافی، پوشاک و سایر خدمات زندگی در پی داشته و تحت تاثیر اثرات نامطلوب اقلیمی و بیماری ها قرار می گیرد . محیط زندگی انسان بخصوص در مناطق بلازده در نتیجه روش های نادرست جمع آوری و دفع فضولات انسانی، حیوانی و مواد زاید دایماً در معرض آلودگی و خطر قرار دارد . مواد زائد ضمن ایجاد محیطی کثیف و بد منظره ای با بوهای مشمئز کننده می تواند باعث آلودگی های زیست محیطی و اپیدمی گردد . در مناطق بلا زده بیشتر مواد زاید شامل :
۱- نخاله های ناشی از تخریب ساختمان ها شامل بتون ، آجر، گچ ، خاک ،آهن ،چوب و …
۲- زائدات ناشی از تخریب ماشین آلات ، خودروها ، تأسیسات زیربنایی آب ، برق و ….
۳- زباله های عفونی ناشی از مراکز بهداشتی و درمانی و ….
۴- مواد زائد فساد پذیر ناشی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و خانوارهای ساکن در اردوگاه ها، پس مانده مواد غذایی و میوه جات گندیده
۵- لاشه های حیوانات اهلی ( گاو ،گوسفندو ..) و حیوانات وحشی
۶- خاکروبه های خیابانی
۷- آشغال ( قوطی کنسرو ، بطری نوشابه و …) و نظایر آن می باشد .
لاشه حیوانی و تجمع زباله ها در محل های آسیب دیده آلودگی هایی ایجاد می کنند که از جمله ، مواد آلی تخمیر شده و محل تخم ریزی مگس ها را مساعد می کنند . پس مانده های غذایی موجب جلب موجوداتی چون جوندگان، گربه و سگ می شوند . جوندگان به طور مستقیم و غیر مستقیم مسئول انتقال امراض مختلفی مثل طاعون، سالمونلا و لپتوسپروز بوده و از طرفی وجود آن ها باعث جلب و جذب مارها می شود . محل تلنبارهای زباله از نظر ظاهری و بدمنظره بودن آن ها موجب آزردگی ساکنین شده و بهداشت روان آن ها را به خطر می اندازد . با مدیریت صحیح در جمع آوری مواد زاید جامد و دفن به موقع جنازه ها و لاشه های حیوانات پاکسازی محیط می توان کلیه مشکلات حاصل از دفن غیر بهداشتی مواد زاید جامد را از جمله کنترل انواع حشرات، جوندگان، سگ های ولگرد، اپیدمی در منطقه بلازده را بر طرف نمود . در شرایط اضطراری یک اقدام مؤثر و فوری جهت جمع آوری و انتقال مواد زائد جامدامکان پذیر نیست، ولی باید به سایر اصول مدیریت مواد زائد جامد مانند تفکیک ، بازیافت و دفع بهداشتی برابر دستورالعمل های مربوطه توجه بیشتری نمود . امید است با هماهنگی و سازماندهی و برنامه ریزی دقیق بتوان در راستای محیط سالم در منطقه بلا زده گام برداشت که در این مقاله سعی شده است نحوه دفع بهداشتی مواد زاید جامد ( پسمانده و نخاله های ساختمانی و ….) مورد بحث قرار گیرد .