سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

رضا قاسمی برقی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

چکیده:

هر اتفاق غیر منتظره و ناگهانی که موجب تضعیف یا نابودی توانمندی هایانسانی، اقتصادی ،‌اجتماعی و فیزیکی (خسارت های جانی ، مالی ، تخریب تاسیسات زیر بنایی و منابعو امکانات اقتصادی و اجتماعی ) جامعه را فراهم سازد به نام بلیه طبیعیNaturalDisasterگفته می شود .
در جریان یک بلیه طبیعی بسته به شدت آن شیرازه زندگی عادی مردم از هم گسسته می شود و جامعه آسیب دیده نیازمند اقدامات امدادی و کمک های همه جانبه می شود .
سالانه حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر در دنیا به علت حوادث غیر مترقبه طبیعی از دنیا می روند. در فاصله سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ بیش از ۳ میلیون نفر از مردم دنیا به علت حوادث غیر مترقبه طبیعی به هلاکت رسیده اند و زندگی بیش از ۸۰۰ میلیون نفر تحت تاثیر جدی این حوادث واقع شده و بیش از ۲۳ بیلیون دلار خسارت به بار آمده است .
اکثریت این خسارتها و تلفات در کشورهای در حال توسعه رخ داده است .
کشور ما همانند بسیاری از کشورهای دیگر در معرض خطر بلایای طبیعی متعددی قرار دارد که مهمترین آنها زلزله است . درفاصله سالهای ۱۳۷۵ ـ ۱۳۶۵ بیش از ۴۰۰۰۰ نفر بر اثر وقوع این حوادث در کشور ما فوت کرده اند و حدود ۱۵۶۰۰۰۰ نفر تحت تاثیر قرار گرفته اند زلزله سال ۱۳۶۹ گیلان باعث مرگ و مجروح شدن ۱۴۰۰۰۰ نفر و بی خانمان شدن ۴۰۰۰۰۰ نفر شد . در زلزله سال ۱۳۸۱ بم نیز بیش از ۳۰۰۰۰ نفر کشته شدند . تجربه جهانی می گوید : گرچه زلزلهدر حال حاضر بصورت دقیق قابل پیش بینی نیست اما با علم امروز قابلیت مدیریت شدن را دارد و این کار در دو مقطع اساسی عینیت می یابد .
ـ قبل از بروز زلزله
ـ پس از بروز زلزله
آنچه که پس از بروز حادثه به لحاظ مدیریتی باید انجام شود در قالب مدیریت بحرانمی گنجدکه لزوما فعالیتهای آن قبل از وقوع یک بلیه طبیعی آغاز شده و به هنگام بروز حادثه و پس از آن تشدید و تداوم می یابد .
با توجهبه شرایط کشور ما اعمال چنین مدیریتی یک امرحیاتی استهر حادثه ای در عین وارد آوردن تلفات و خسارت متضمن درسهایی است که اگر بخوبی فرا گرفته شود میتواند گامی جهت کاهش عوارض و تبعات حوادث بعدی باشد .
 آنچه که رخ داد
در ساعت ۷:۲۹دقیقه بامداد روز اول تیر ماه ۱۳۸۱ زلزله ای به قدرت ۴/۶ در جه در مقیاس ریشتر منطقه غرب شهرستان بوئین زهرا را به لرزه در آورد .
مرکز یت زلزله در روستاهای آبدره و چنگوره قرار داشت که هر دو ۱۰۰% تخریب شدند و بیشترین تلفات انسانی مربوط به این دو روستا بوده است. شهر آوج بهمراه ۶۴ روستا با جمعیتی حدود ۳۲۰۰۰ نفر در معرض آسیب زلزله واقع شدند . اولین خبر از منطقه توسط تلفن در ساعت ۷:۳۵از مرکز بهداشتی درمانی آوج به ستاد شبکه بهداشت و درمان بوئین زهرا اعلام شد همزمان مرکز بهداشت استان از حادثه مطلع شد.
در مرکز بهداشت استان و شهرستان بوئین زهرا اعلام آماده باش ۱۰۰% گردید .
شهرستان بویین زهرا در جنوب و جنوب غرب استان قزوین واقع شده و با شهرستانهای قزوین ، تاکستان ، رزن از استان همدان ، کرج از استان تهران، ساوه از استان مرکزی و خدابنده از استان زنجان همسایه است . این شهرستان بین ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۵ درجه ۲۷دقیقه تا ۳۶ درجه عرض شمالی نسبت به خط استواقرار دارد .
وسعت این شهرستانKM5526 و جمعیت آن حدود ۱۵۳۰۰۰ نفر می باشد . بخش عمده جمعیت آن ساکن روستا و شغل عمده مردم کشاورزی و دامداری است .
این شهرستان شامل ۶ شهر و ۲۲۲ روستا می باشد .
این شهرستان در سال ۱۳۴۲ نیز شاهد زلزله ویرانگری بوده است .