سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت پروژه

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

هدایت کارگر شورکی – رئیس گروه تشکیلات و نوسازی اداری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد

چکیده:

ویژگیهای عصر جدید سازمان و مدیریت شرایط ویژه و سختی را برای مدیران و رهبران سازمانی بوجود آورده است . رقابتهای پیچیده، تغییرات جهشی و سرعت برق آسای پدیده ها در دورانی که با عناوینی همچون عصر اطلاعات، دوران مجازی سازی، دوره جهانی شدن و … نامیده شده است همگی دست در دست هم فراهم آور زمینه هایی شده اند که در آن مدیران مجبور باشند برای غلبه بر دشواریها و چالشهای فراروی سازمانشان خود را به حداکثر توامندی ها و ابزارها مجهز نمایند . از جمله سازوکارهایی که در این شرایط موردنیاز و مددرسان هر مدیر خواهد بود نظام مدیریت پروژه است . مدیریت پروژه بدلیل بهره مندی از مزایا و خصایص ویژه ای که آنرا متمایز از سایر ابزارها و نظامهای مدیریتی ساخته، این امیدواری را در چشم انداز حرکت و تعالی سازمانها بوجود آورده است که می توان با اطمینان و اعتماد بیشتری به برنامه های بلندپروازانه و افق های رویایی در دنیای مدیریت اندیشید و قاطعانه تر در تحقق این اندیشه ها کوشش نمود.
از سوی دیگر مدیریت بخش عمومی که بسیاری از پروژه های کلان و استراتژیک جامعه را در چتر مدیریتی خویش ساماندهی و هدایت می نماید به شدت نیازمند به ره گیری از رویکردها، تکنیکها و ابزارهای معرفی شده در نظام مدیریت پروژه قلمداد می گردد. هرچه ساختار مدیریت دولتی کشور در شناسایی و درک این موقعیتهای موفقیت زا و کلیدی هوشیارانه تر عمل نماید، امیدواری بیشتری به تسهیل و تسریع روند توسعه فراگیر و پایدار جامعه وجود خواهد داشت.
با توجه به ملاحظات فوق است که این مقاله می کوشد تا ویژگیها و الزامات خاص پیاده سازی نظام مدیریت پروژه در سازمانها و موسسات دولتی ایران را به تصویر بکشد . در این راه، نگارنده از تجربیات خود و همکارانش در سازمان مدیریت و برنامه ریزی در زمینه استقرار نظام فنی اجرایی کشور و نیز اسناد و گزارشهای منتشر شده و موجود بهره گرفته و تلاش می شود تا ضمن تشریح کلی فرایند و ویژگیهای مدیریت پروژه در دستگاه های دولتی و مبانی و جایگاه حقوقی و قانونی آن برخی از تفاوتهای اساسی آن با بخش غیردولتی بازشناسی شوند و در ادامه به مهمترین و بنیادی ترین چالشهای فراروی نظام مدیریت پروژه در این قبیل سازمانها اشاره خواهد شد. در پایان نیز به منظور غلبه هرچه موفقیت آمیزتر بر این چالشها راهکارهایی در قالب ملاحظات اجرایی مرتبط با هر حوزه کلیدی پیشنهاد می شوند.