مقاله مرجع شناسي اينترنتي در حوزه مطالعات ادبي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در پژوهش نامه ادبيات تعليمي (پژوهشنامه زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۵۷ تا ۸۱ منتشر شده است.
نام: مرجع شناسي اينترنتي در حوزه مطالعات ادبي
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مرجع شناسي
مقاله اينترنت
مقاله وبلاگ
مقاله كتابخانه مجازي
مقاله تحقيقات ادبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضي احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تحول در فناوري اطلاعات و گسترش جهش وار اينترنت در دهه اخير يکي از حوادث مهم تاريخ بشري به شمار مي رود که همه جنبه هاي زندگي اجتماعي انسان ها را تحت تاثير قرار داده است. اين پديده امکانات متنوعي را در اختيار عموم دانشمندان؛ از جمله محققان و ادب دوستان قرار داده است؛ به طوري که آنان به راحتي مي توانند اطلاعات مورد نياز خود را از منابع موجود در شبکه جهاني اينترنت دريافت کنند و يا نتيجه مطالعات و تحقيقات خود را در اختيار عموم کاربران قرار دهند.
استفاده آسان و ارزان از مراجع و منابع فراواني كه در اينترنت وجود دارد مي تواند زمينه ساز رشد و توسعه كمي و كيفي تحقيقات ادبي در ايران شود؛ از اين رو آشنايي با اين منابع و کسب مهارت هاي لازم براي استفاده از آنها در پژوهش هاي ادبي امري اجتناب ناپذير است.
هدف از اين نوشتار نشان دادن گستردگي و تنوع زياد منابع اينترنتي در مقايسه با منابع چاپي و تاكيد بر لزوم توجه ويژه به اين نوع از منابع است. در اين مقاله ضمن بيان مزيت هاي منابع اينترنتي، گونه هاي مختلف آن در حوزه مطالعات ادبي معرفي مي شود؛ موانع استفاده پژوهشگران ادبي در ايران از اين پايگاه ها بررسي و نمونه هايي از مهم ترين پايگاه هاي مرتبط با تحقيقات ادبي معرفي مي شود.