مقاله مروري بر تاريخچه و برخي مشكلات جامعه شناختي تلقيح واكسن آبله در ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۳۵ تا ۴۳ منتشر شده است.
نام: مروري بر تاريخچه و برخي مشكلات جامعه شناختي تلقيح واكسن آبله در ايران
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آبله
مقاله اميركبير
مقاله عباس ميرزا
مقاله واكسن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کثيري مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: نورايي مرتضي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ضرورت مبارزه با بيماري آبله و درمان آن، همواره يكي از دغدغه هاي اصلي پزشكان و در برخي از موارد، حكومت ها، در هر زمان بوده است. اختصاص يافتن قسمتي از متون پزشكي قديمي به شرح و تفسير اين بيماري و نقل قول هاي متعدد تاريخي از ميزان كشتار اين بيماري در بين جوامع انساني، به نوعي مويد اين ادعا مي باشد.
در كشور ايران هم اين بيماري از ديرباز شناخته شده بود و وجود يك رساله مجزا از رازي، در مورد آن، نشانگر اين واقعيت است كه پزشكان ايراني هم به نحو بارزي با اين بيماري و عوارض آن مواجه بوده اند. توجه به علت يابي، درمان و پيشگيري از اين بيماري در حدي بود كه شايد به جرات بتوان گفت طب نوين در ايران با ابداع روش هاي پيشگيري بيماري آبله و اقدامات عباس ميرزا شروع گشت و توسط ميرزا تقي خان اميركبير دنبال شد.
در اين نوشتار ابتدا سعي گشته تا با مراجعه به كتب تاريخي و منابع مكتوب، تا حد ممكن به بيان تاريخچه اين بيماري و تلاش هاي انجام گرفته و مشكلات موجود بر سر راه تلقيح واكسن آن بپردازيم و پس از آن با مراجعه به اسناد و منابع موجود، سعي نماييم تا دلايل جامعه شناختي اين گونه مشكلات را بررسي نماييم.