مقاله مروري بر روش هاي تشخيص پوسيدگي و معرفي روش نوين بين المللي تشخيص و ارزيابي پوسيدگي دنداني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز – Journal Of Dentistry از صفحه ۶۷ تا ۸۳ منتشر شده است.
نام: مروري بر روش هاي تشخيص پوسيدگي و معرفي روش نوين بين المللي تشخيص و ارزيابي پوسيدگي دنداني
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشخيص پوسيدگي
مقاله ارزيابي پوسيدگي
مقاله ICDAS
مقاله اپيدميولوژي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملك محمدي طيبه
جناب آقای / سرکار خانم: حاجي زماني ابوالقاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پوسيدگي دنداني بيماري عفوني مزمني است، که با دمينراليزاسيون (Deminerlization) بافت دنداني و در نهايت ايجاد حفره در دندان خود را نشان مي دهد. تشخيص پوسيدگي هاي دنداني به دليل پيچيدگي ناشي از عوامل گوناگون موثر در ايجاد بيماري هميشه با چالش همراه بوده است.
روش هاي معاينه هاي چشمي و چشمي-لمسي براي سال هاي زيادي رايج ترين راه هاي تشخيص پوسيدگي بوده اند. گر چه در روش هاي گوناگون و توسط نويسندگان مختلف تعاريف متعددي از پوسيدگي و تشخيص آن ارايه شده، از طريق بررسي هاي مروري سيستماتيک نيز، اطلاعات بسيار زيادي از راه هاي رايج تشخيص پوسيدگي هاي دنداني و ويژگي هاي به کار رفته در آنها به دست آمده است. نتيجه اين بررسي ها بيانگر لزوم ايجاد يک روش واحد براي تشخيص پوسيدگي هاست.
در سال هاي اخير براي مقابله با چالش هاي موجود در تشخيص پوسيدگي هاي دنداني، روش نويني با عنوان (ICDAS, International Caries Detection and Assessment System) يا روش بين المللي ثبت و ارزيابي پوسيدگي هاي دنداني به عنوان يک استاندارد به دنيا معرفي شده است. هدف اصلي اين روش بالا بردن کيفيت اطلاعات سلامت دهان و دندان در جهت تصميم گيري بهتر در مورد تشخيص، پيش آگهي و درمان پوسيدگي در سطح فردي و سلامت جامعه است.
اين مقاله ضمن مروري بر روش هاي گوناگون رايج در تشخيص و ارزيابي پوسيدگي به معرفي اين روش نوين، شواهد ايجاد، چگونگي طراحي و معيارهاي کاربردي آن مي پردازد.