مقاله مروري بر سهم خواري از نظر مفهوم، تاريخچه و كدهاي اخلاقي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۲۱ تا ۲۸ منتشر شده است.
نام: مروري بر سهم خواري از نظر مفهوم، تاريخچه و كدهاي اخلاقي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سهم خواري
مقاله كميسيون
مقاله تعارض منافع

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پارسا مجتبي
جناب آقای / سرکار خانم: اردشيرلاريجاني محمدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تحولات جديدي كه در پرداخت هاي مالي و دسترسي به خدمات سلامت ايجاد شده است موجب ايجاد يك چالش عمده در ايده آل هاي حرفه اي پزشكي شده است كه تحت عنوان «تعارض منافع» از آن نام برده مي شود. تعارض منافع بيانگر موقعيتي است که در آن فردي انگيزه کاري را در حيطه حرفه خود پيدا مي کند که با وظايف شغلي بديهي او مغايرت دارد. يکي از انواع مختلف تعارض منافع در حيطه پزشکي سهم خواري (fee splitting) است که در بسياري از نوشتجات از واژه هاي مترادف مثل « کميسيون» و «پرداخت مالي غيرمجاز» نيز براي بيان آن استفاده مي شود. سهم خواري پولي است كه به عنوان كميسيون به پزشك ارجاع دهنده پرداخت مي شود به قصد تضمين اين كه پزشك ارجاع دهنده مستقيما بيماران را به ذينفع ارجاع دهد. براي مثال، انجمن پزشكي آمريكا مي گويد: «پرداخت پول به يك پزشك منحصرا براي ارجاع يك بيمار سهم خواري و غيراخلاقي است». سهم خواري در ايالات متحده در دهه ۱۸۹۰ وقتي شروع شد كه پزشكان شروع به پذيرش پول از داروسازان و شركت هاي تهيه وسايل پزشكي براي تجويز كالاهاي آن ها كردند و اين كار بين پزشكان عمومي و جراحان بعد از سال ۱۹۰۰ متداول شد.
ممنوعيت سهم خواري بعدها در كدهاي اخلاقي انجمن پزشکي آمريکا در سال ۱۹۰۳ گنجانده شد كه دريافت يا درخواست چنين كميسيون هايي را براي شخصيت حرفه اي پزشكان مخرب مي دانست. در بسياري از كدهاي اخلاقي انجمن هاي پزشکي و قوانين کشورهاي مختلف به موضوع سهم خواري به عنوان عملي غيراخلاقي و بعضا غيرقانوني نگريسته شده است و در مواردي هم مجازات هايي مثل لغو پروانه طبابت براي آن درنظر گرفته شده است.