مقاله مروري بر نارسايي حاد کبد؛ پيش آگهي و درمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در گوارش از صفحه ۳۲ تا ۴۷ منتشر شده است.
نام: مروري بر نارسايي حاد کبد؛ پيش آگهي و درمان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نارسايي حاد کبد
مقاله مسموميت با استامينوفن
مقاله پيوند کبد
مقاله سيستم هاي حمايتگر کبدي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهيمي درياني ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: طاهر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: پاشايي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شيرزاد سميرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نارسايي حاد کبدي يک سندرم باليني نادر ولي کشنده است. ساليانه بيش از ۲۰۰۰ مورد نارسايي حاد کبد در ايالات متحده آمريکا با مرگ و مير حدود %۸۰ رخ مي دهد. اين سندرم با شروع ناگهاني آنسفالوپاتي کبدي و کواگولوپاتي (INR³۱٫۵) در بيمار فاقد بيماري زمينه اي کبد مشخص مي شود. شايع ترين علل آن شامل هپاتيت ويروسي حاد A و B، مسموميت دارويي (استامينوفن) و واکنش هاي دارويي ايديوسنکراتيک مي شود. پيش آگهي اين سندرم به اتيولوژي آن، درجه آنسفالوپاتي کبدي به هنگام بستري و به عوارض آن به ويژه عفونت بستگي دارد. امروزه با استفاده از پيوند کبد ارتوتوپيک و بهبود مراقبت هاي ويژه در بيماران مبتلا به نارسايي حاد کبد بهبود خود به خودي و ميزان بقاي کلي بيماران به ترتيب از %۴۰ و %۶۵ نيز فراتر رفته است.
از آنجا که آشنايي با علل و شيوه هاي درمان اين سندرم موجب افزايش ميزان بقا در اين بيماران مي گردد، در اين مطالعه بر آن شديم که با مراجعه به منابع علمي معتبر و مطالعه مقالات متعدد در اين زمينه، اصول کلي مورد نياز جهت شناخت اين بيماري را فراهم سازيم.