مقاله مروري بر نقش استرس اكسيداتيو و درمان هاي آنتي اكسيدان در ديابت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله ديابت و متابوليسم ايران (مجله ديابت و ليپيد ايران) از صفحه ۱ تا ۶ منتشر شده است.
نام: مروري بر نقش استرس اكسيداتيو و درمان هاي آنتي اكسيدان در ديابت
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ديابت نوع ۲
مقاله استرس اكسيداتيو
مقاله آنتي اكسيدان ها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: همت آبادي محبوبه
جناب آقای / سرکار خانم: اردشيرلاريجاني محمدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ديابت نوع ۲ يا غير وابسته به انسولين، يکي از شايع ترين بيماري هاي متابوليک در سراسر جهان مي باشد که با توجه به ماهيت چند عاملي بيماري، عوامل مختلفي در آن نقش دارند. با توجه به کاهش حساسيت به انسولين در ديابت نوع ۲ اختلال در هموستاز گلوکز ايجاد مي گردد که در نهايت منجر به هيپرگليسمي مي شود. استرس اکسيداتيو که حاصل عدم توازن ميان توليد راديکال هاي آزاد و دفاع آنتي اکسيدان هاي بدن مي باشد، در بيماري ديابت افزايش يافته است. يکي از عواملي که منجر به افزايش استرس اکسيداتيو مي گردد، هيپرگليسمي است. همچنين ديابت از طريق کاهش گلوتاتيون و کاتالاز و سوپراکسيد ديس موتاز، با کاهش دفاع آنتي اکسيدان همراه است.
با توجه به وجود استرس اکسيداتيو و اثر آن بر تسريع عوارض ميکرو و ماکروواسکولر ديابت، مطالعات گسترده اي جهت بررسي نحوه کاهش اکسيدان هاي بدن و افزايش و استفاده بهينه از آنتي اکسيدان هاي سنتتيک و غير سنتتيک صورت گرفته است. ويتامين هاي گوناگون و داروهايي همچون مهار کننده هاي آنزيم تبديل کننده آنژيوتانسين و سولفونيل اوره ها، ليپوئيک اسيد، متفورمين و ملاتونين مورد مطالعه قرار گرفته اند. همچنين اثرات انتي اکسيداتيو در گياهان مختلف در سال هاي اخير مشاهده شده است و همگي حاکي از نقش بسيار پر رنگ استرس اکسيداتيو در بيماري ديابت و ايجاد عوارض آن بوده اند.