مقاله مروري بر کاربرد گياه زردچوبه (.Curcuma longa L) در طب سنتي و مدرن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در گياهان دارويي از صفحه ۱ تا ۱۵ منتشر شده است.
نام: مروري بر کاربرد گياه زردچوبه (.Curcuma longa L) در طب سنتي و مدرن
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زردچوبه
مقاله كوركامين
مقاله طب سنتي
مقاله گياهان دارويي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح حسيني حسن
جناب آقای / سرکار خانم: زحمتكش محسن
جناب آقای / سرکار خانم: حقيقي مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: زردچوبه در كشورهاي آسيايي از گذشته هاي دور كاربرد غذايي و دارويي دارد. در طب سنتي اين كشورها، زردچوبه در اختلالات گوارشي و كبدي، دفع سنگ كليه، درد مفاصل و اختلالات قاعدگي مصرف مي شود. با توجه به كاربرد غذايي و دارويي و همچنين خواص فارماكولوژي ريزوم گياه زردچوبه  نياز به بررسي اثرات فارماكولوژي ريزوم اين گياه جهت بهره برداري از آن در انجام تحقيقات باليني احساس مي شود.
هدف: در اين مقاله، هدف ارايه يك مقاله مروري از بررسي هاي انجام شده در زمينه اثرات فارماكولوژي ريزوم گياه زردچوبه و ماده موثره آن كوركامين بود.
روش بررسي: با استفاده از پايگاه اطلاعاتي اينترنتي نظير MEDLINE، مقالاتي كه در مورد اثرات فارماكولوژي زردچوبه در محدوده سال هاي ۱۹۸۰ الي ۲۰۰۹ ميلادي ارايه شده بود، بررسي شد.
نتايج: تحقيقات گسترده اي در سه دهه اخير روي ريزوم گياه زردچوبه انجام شده است. نتايج حاكي از آن است كه ماده موثره و ديگر تركيبات موجود در ريزوم اين گياه داراي اثرات فارماكولوژيك متعدد از جمله ضدراديكال آزاد، ضدالتهاب، ضدسرطان و كاهنده چربي و قند خون بالا و اثر بر سيستم ايمني در تحقيقات آزمايشگاهي و بعضا باليني است.
نتيجه گيري: اثرات فارماكولوژيك مشاهده شده توسط ريزوم گياه زردچوبه بيانگر ارتباط نزديك اين اثرات با اختلالات متابوليسمي بيماري هايي مانند سرطان، اختلالات كبدي و گوارشي، قلب و عروق، آلزايمر، آرتريت روماتوئيد و ديابت است. با توجه به آنكه زردچوبه در طب سنتي در بيماري هاي متعدد تجويز مي شود، به نظر مي رسد كه انجام تحقيقات باليني روي اين ماده در درمان بيماري هاي ذكرشده لازم است.