سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

حسین ظفری – دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت در سوانح طبیعی دانشگاه تهران و کارشناس د
محمد علیزمانی – رییس گروه مطالعات و تحقیقات بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
مجید جودی – مدیر کل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

چکیده:

ایران یکی از سانحه خیز ترین کشورهای جهان می باشد که هر ساله خسارات مالی و جانی فراوانی در اثر سوانح متعدد متحمل می شود. در این میان زلزله یکی از دهشتناک ترین سوانحی است که همواره کشور را متاثر می کند، ازجمله مهمترین آنها زلزله سال ۱۳۸۲ بم می باشد که باعث کشته یا مجروح شدن قریب به ۵۰ هزار نفر و ویران شدن کامل نزدیک به ۸۰ درصد مناطق شهری و روستایی بم و بروات گردید، بطوریکه لزوم بازسازی مناطق زلزله زده را امری مبرهن نمود.
این بازسازی تقریبا نقطه عطفی در میان بازسازی های اخیر بوده است. وجود کشته های فراوان، تخریب بخش وسیعی از شهر تاریخی بم و نیز مهم تر از همه، عدم وجود تجربه مناسب در زمینه بازسازی شهری، پیچیدگی این فرایند را مضاعف نموده است. از طرفی با توجه به عمق سانحه و توجه خاص مسئولان و مدیران بازسازی، برنامه ها و سیاست های جدیدی در بازسازی این شهر بکار گرفته شد که پیش از آن استفاده نشده بود.
پس ازوقوع این سانحه ملی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تکیه بر دانش و تجربیات قبلی خود، برنامه بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان بم را تهیه و پس از تصویب توسط مراجع ذیصلاح ، مورد اجرا گذاشت.
بر همین اساس این مقاله قصد آن دارد تا به تشریح مختصر زلزله حادث شده در بم، آسیب های جانی و مالی وارده و سیاست ها و برنامه های تدوین شده پس از زلزله بم(بالاخص در زمینه بازسازی اماکن مسکونی و تجاری این شهر) بپردازد.