مقاله مزيت نسبي اقتصادي کشت و تجارت گياهان دارويي در ايران و ارزش آن در بازارهاي جهاني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دي ۱۳۸۹ در بررسي هاي بازرگاني از صفحه ۶۷ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: مزيت نسبي اقتصادي کشت و تجارت گياهان دارويي در ايران و ارزش آن در بازارهاي جهاني
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چالش
مقاله صادرات
مقاله جايگاه اقتصادي
مقاله پتانسيل اقتصادي
مقاله توسعه پايدار
مقاله مزيت نسبي
مقاله تجارت
مقاله جهاني
مقاله شاخص هاي رشد
مقاله بهينه سازي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كشفي بناب عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
متکي بودن اقتصاد ايران بر درآمدهاي نفتي و تاثيرپذيري درآمدها از مسایل سياسي و اقتصادي، آسيب پذيري اقتصاد کشور را موجب شده است. يکي از راه هاي مقابله با اين چالش، توسعه توليداتي است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلي سبب افزايش صادرات غيرنفتي مي شود.
ارزش دارويي، تقاضاي بازار و سطح فراوري از مهم ترين شاخص هاي سنجش اقتصادي يک گياه دارويي مي باشد. به گزارش سازمان خواربار جهاني، ارزش تجارت جهاني گياهان دارويي که درحال حاضر حدود صد مليارد دلار در سال است، در سال ٢٠٥٠ ميلادي به رقم پنج تريليون دلار خواهد رسيد. کشور ايران با داشتن شرايط اقليمي و تنوع گياهي به مراتب بهتر از اروپا، در حال حاضر تنها ٦٠ تا ٩٠ ميليون دلار از تجارت جهاني گياهان دارويي را به خود اختصاص داده است. خوشبختانه با روي آوردن دنيا، به خصوص کشورهاي پيشرفته به استفاده از فرآورده هاي گياهي و مصرف روز افزون آن در جهان، چه در صنعت داروسازي و چه در صنايع غذايي و آرايشي – بهداشتي و با توجه به تنوع آب و هوايي کشور و امکان رويش اکثر گياهان در آن، فرصتي طلايي نصيب کشورمان گشته است تا از آن به بهترين نحو ممکن استفاده نموده و حضورخود را در بازارهاي جهاني بيش از بيش افزايش دهيم.