مقاله مسايل و شواهد مصلحت انديشي در سياست خارجي پيامبر (ص) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در پژوهش نامه تاريخ از صفحه ۳۹ تا ۶۳ منتشر شده است.
نام: مسايل و شواهد مصلحت انديشي در سياست خارجي پيامبر (ص)
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پيامبر (ص)
مقاله مصلحت
مقاله سياست خارجي
مقاله تاريخ اسلام
مقاله سيره سياسي
مقاله پيامبر (ص)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سليمان پور علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شناخت مصالح امور و عمل به آنها به عنوان رفتار طبيعي و در قالب مدل انتخاب و گزينش عقلايي واقعيتي غيرقابل انکار و ضرورتي اجتناب ناپذير در زندگي انسان محسوب مي شود. سيره سياسي و نظام حکومتي پيامبر عظيم الشان اسلام نيز در کنار توسعه معنوي و اعتقادي جامعه معطوف به اداره صحيح زندگي عادي و مسايل جاري آن بوده است و براين اساس مصلحت انديشي، ضرورت سنجي و واقع بيني با شواهد متعدد در سيره عملي و رفتارهاي سياسي آن حضرت به وفور ديده مي شود. اين واقعيت به تعبير امام محمد غزالي عامل حفظ دين، جان، عقل، نسل و مال مي باشد، جز مصالح مکلفين بوده که اتلاف تمام يا قسمتي از آن به مصلحت نمي باشد.
شواهد مصلحت انديشي در صلح و جنگ، در مکه و مدينه و در مواردي همچون دعوت يوم الدار، مهاجرت به حبشه، سفر طائف، مهاجرت به مدينه، صلح حديبيه، تاليف قلوب مخالفين و غيره با مسايل مهمي که هر کدام از آن وقايع مهم تاريخ اسلام دارند، محور اصلي بررسي حاضر را تشکيل مي دهند که به فراخور هر کدام توضيحات مکفي و ضروري ارايه مي شود.