سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: پنجمین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

علی قاسمی –
سهراب افشاری –
بتول تقی پور –

چکیده:

آلودگی محیط زیست در جوامع مدرن و در حال توسعه یکی از مسائلی است که روز به روز بر اهمیت آن افزوده شده و بطور وسیعی در کشورهای مختلف جهان مورد ارزیابی قرار گرفته است. اثرات زیست محیطی ناشی از فعالیت های انسان و تاثیر آن بر تعادل اکوسیستم ها را می توان شاخه ای از علوم زمین تحت عنوان ژئوشیمی محیطی (Environmental Geochemistry) دانست.
تمرکز غیر عادی فلزات سنگین در محیط زیست جزء عوامل آلاینده محسوب می گردد و غلظت بیش از حد آنها در آب و خاک برای سلامتی انسان مضر می باشد لذا در مناطقی که زمینهای آن بطور طبیعی غنی ازمنابع فلزی باشند و یا در اثر استخراج، حمل و فرآوری منابع فلزی مقداری ازاین عناصر پراکنده می شوند و محدوده نسبتا وسیعی را آلوده می نمایند.
استان اصفهان یکی از مناطقی است که فعالیت معدنکاری چشمگیری را به خود اختصاص داده است. بالا بودن میزان عناصر سنگین در سنگهای کربناته کرتاسه و شیل های ژوراسیک جنوب اصفهان سبب ایجاد معادنی از جمله معدن گوشفیل در فاصله ۳ کیلومتری محدوده غربی شهر سپاهان شهر درجنوب اصفهان شده است.
جهت ارزیابی تاثیرات عملیات استخراج، فرآوری و حمل مواد معدن گوشفیل بر محیط زیست نواحی اطراف به ویژه سپاهان شهر، نمونه های متعددی با نگرشی ویژه به عناصر سرب، روی و کادمیوم در فواصل و اعماق مختلف برداشت گردید.
بررسی آماری نمونه ها با استفاده از نرم افزار winsurf نشان می دهد که میزان روی، سرب و کادمیوم در نزدیکی شهر سپاهان شهر پایین می باشد، لیکن از شهر به طرف معدن غلظت این عناصر بیشتر می شود، مقایسه این اندازه گیری ها با استانداردهای جهانی نشان دهنده عدم ایجاد خطر توسط عناصر سنگین معدن گوشفیل برای محیط زیست سپاهان شهر می باشد