سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: ششمین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۴

نویسنده(ها):

علی عابدینی – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز
علی اصغر کلاگری – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز
علیرضا کریم زاده – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز
محسن موذن – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم طبیعی، دانشگاه تبریز

چکیده:

بوکسیت قپی، واقع در شمالشرق مهاباد، درجنوب استان آذربایجان غربی، در مرز بین سازندهای روته و الیکا واقع شده است. این نهشته از پنج لایه سنگی مجزا تشکیل شده است که به ترتیب از پایین به بالا شامل بوکسیت های (۱) کلوئیدی، (۲) قرمز، (۳) پلتومورفیک، (۴) قرمز قهوه ای و (۵) کرم مایل به سبز می باشد. با توجه به شواهد چینه شناسی – رسوب شناسی ، یک وقفه رسوبی در زمان پرمین فوقانی تا تریاس منجر به ایجاد شرایطی برای هوزادگی و فرآیندهای غنی سازی عناصر Ti, Fe, Al درمنطقه شده است. مطالعات بافتی نشان داد که بافت های موجود شامل بافت های پلیتومورفیک، کلوفرم، برشی دروغین ، پورفیریدروغین و جریانی می باشند که بر یک ژنز برجازا دلالت می کنند.
در این مطالعه جهت دستیابی به فرآیندهای شیمیایی دخیل در تشکیل این نهشته و نیز شناسایی نقش و رفتار عناصر در فرآیندهای هوازدگی و نحوه تغییر شیمیایی آنها، از روش ژئوشیمیایی محاسبات تغییر جرم استفاده گردید. نتایج بدست آمده نشان می دهند که عناصر Na, Mg, K, Ca, Si در فرآیندهای حاکم، از محیط خارج شده و عناصر Fe, Ti, Al غن شده اند و در نهایت لایه های موجودتغییر جرم معادل -۰٫۰۱% برای بوکسیت کلوئیدی، -۷٫۱۹%برای بوکسیت قرمز، -۱۸٫۷% برای بوکسیت پلتومورفیک، -۷% برای بوکسیت قرمز قهوه ای و -۳۰٫۷۹% برای بوکسیت کرم مایل به سبز را نشان می دهد.
بررسی الگوی غنی شدگی عناصر و مشاهدات صحرایی نشان داد که نهشته مورد مطالعه، در رده کانسارهای بوکسیت تیپ مدیترانه ای قرار دارد.