مقاله مطالعه اثربخشي محلول موضعي آرنبيا (Arnebia euchroma (Royle) I. M. Johnst) در درمان آکنه ولگاريس (Acne vulgaris) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در گياهان دارويي از صفحه ۱۵۰ تا ۱۵۵ منتشر شده است.
نام: مطالعه اثربخشي محلول موضعي آرنبيا (Arnebia euchroma (Royle) I. M. Johnst) در درمان آکنه ولگاريس (Acne vulgaris)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نبيا
مقاله آکنه ولگاريس
مقاله گياهان دارويي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: توكلي فر بهاره
جناب آقای / سرکار خانم: رضازاده شمسعلي
جناب آقای / سرکار خانم: نقدي بادي حسنعلي
جناب آقای / سرکار خانم: آخوندزاده شاهين
جناب آقای / سرکار خانم: حيدري محمد
جناب آقای / سرکار خانم: آقامحمدي اسماعيل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: آکنه ولگاريس يک اختلال پوستي بسيار شايع است که به صورت التهاب مزمن غدد پيلوسباسه نواحي پوست صورت، قفسه سينه و پشت مشاهده مي شود. در حال حاضر به خاطر ايجاد سوش هاي مقاوم اين بيماري به آنتي بيوتيک ها، درمان آن با داروهاي رايج کمتر موثر واقع مي شود. بنابراين دستيابي به درمان جايگزين مناسب لازم و ضروري به نظر مي رسد.
هدف: مقايسه اثربخشي محلول موضعي آنتي آکنه آرنبيا (عصاره گياه euchroma Arnebia) با دارونما در درمان آکنه با شدت خفيف تا متوسط.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت كارآزمايي باليني تصادفي دوسويه كور بر روي ۶۸ بيمار مبتلا به آکنه خفيف تا متوسط مراجعه کننده به کلينيک درماني در قزوين انجام شد. يک گروه با محلول آنتي اکنه آرنبيا و يک گروه با دارونما تحت درمان قرار گرفتند. محلول دارويي ۲ بار در روز به مدت ۸ هفته به صورت موضعي مورد استفاده قرار گرفت. روش گردآوري داده ها در اين مطالعه به صورت مشاهده اي بود. در پايان اين مطالعه، تعداد ضايعات التهابي و غيرالتهابي و عوارض جانبي در هر دو گروه بررسي و ثبت شدند.
نتايج: نتايج نشان داد که محلول آرنبيا در کاهش علايم التهابي آکنه موثرتر از دارونما بوده است به طوري که ميزان بهبودي پس از هشت هفته درمان با اين محلول حدود ۵۰ درصد بيشتر از دارونما بوده است. همچنين طي دوره درمان با محلول آرنبيا، عوارض جانبي خاصي بر روي بيماران مشاهده نشد.
نتيجه گيري: محلول آرنبيا اثر درماني موثري بر روي آکنه ولگاريس با شدت خفيف تا متوسط داشته است.