سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: ششمین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۳

نویسنده(ها):

محمدرضا کبریائی – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان
علی همدانی – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان
محمدعلی جعفریان – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه اصفهان

چکیده:

مقطع باقر آباد در ۵۵ کیلومتری شمال شرق اصفهان و در ۲ کیلومتری شمال شرق روستای باقر آباد واقع شده است. این مقطع یک مقطع گسله می باشد و در بیندو توالی نسبتا ضخیم پرمین قرار دارد.ضخامت مقطع مورد مطالعه نزدیک به ۳۰ متر و لیتولوژی آن متشکل از آهک، آهک دولومیتی و آهک دولومیتی هماتیتی می باشد. لایه های آهک دارای فسیل های پراکنده ای از بازوپایان، مرجان های روگوزا (هگزا گوناریا) و بقایای کرینوئیدا است. در این مطالعه ۱۰ گونه و زیر گونه بازوپان ذیل مورد شناسایی قرار گرفتند:
Srtophodonta sp., Rupidiorhynchus minitissimus, Spinatrypina bodini, Spinatrypina chitralensis, Cyrtospirifer kermanensis , Cyrtospirifer schelonicus , Cyrtospirifer verneuili echinosus, Cyrtospirifer sp., Uchtospirifer sp., Tenticospirifer cf. cyrtinformis.
درصد های فراوانی بازوپایان فوق الذکر بصورت Spiriferids 81% Strophomenida 18% Rhynchonellida 1% می باشد و جنس Crytospirifer فراوانترین جنس از راسته Spiriferida است. نتیجتا اینکه، بر اساس بازوپایان شاخص و شناسائی شده و هم چنین همراهی آنان با کلنی های مرجان روگوزا، سن مقطع باقر آباد را فرازنین میانی می توان در نظر گرفت.