مقاله مطالعه تركيب شيميايي، كاني شناسي و خصوصيات فيزيكي خاك صنعتي بوئين زهرا (واقع در استان قزوين) با هدف بررسي كاربرد آن در صنايع كاشي و سراميك که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در زمين و منابع از صفحه ۹۱ تا ۱۰۱ منتشر شده است.
نام: مطالعه تركيب شيميايي، كاني شناسي و خصوصيات فيزيكي خاك صنعتي بوئين زهرا (واقع در استان قزوين) با هدف بررسي كاربرد آن در صنايع كاشي و سراميك
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خاک صنعتي بويين زهرا
مقاله ترکيب کاني شناسي
مقاله ترکيب شيميايي
مقاله کاربرد سراميکي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گنجي عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: تاكي سعيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
معدن خاك صنعتي بويين زهرا كه درجنوب غرب اين شهرستان واقع گرديده است، در حال حاضر به عنوان يكي از عمده ترين تامين كنندگان مواد اوليه كارخانجات توليد كننده كاشي ديوار در كشور مطرح مي باشد. مطالعه تركيب كاني شناسي نمونه معرف تهيه شده از اين معدن به روشهاي XRD، FT-IR،DTA  وSEM  صورت گرفته و تركيب شيميايي كلي آن به روش XRF مورد بررسي قرار گرفت. همچنين براي تعيين تركيب شيميايي جزیي كانيهاي رسي تشكيل دهنده اين خاك از روش ميكروآناليز WDX استفاده گرديد. نتايج حاصل از اين بررسي ها نشان داد، خاك صنعتي مورد مطالعه در واقع يك خاك ايليتي بوده و كاني رسي اصلي تشكيل دهنده آن رس مخلوط لايه(mixed- layer)  از نوع ايليت/ مونتموريلونيت با اختلاط ۹۵% ايليت و ۵% مونتموريلونيت مي باشد، كه فرمول ساختماني (استوكيومتري) متوسط آن عبارت است از: