مقاله مطالعه تطبيقي «ايمان» در انديشه ميگل د. اونامونو و حافظ شيرازي (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مفهوم «الإيمان» عند ميجل ديه أونامونو و حافظ الشيرازي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۵۱ تا ۷۰ منتشر شده است.
نام: مطالعه تطبيقي «ايمان» در انديشه ميگل د. اونامونو و حافظ شيرازي (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مفهوم «الإيمان» عند ميجل ديه أونامونو و حافظ الشيرازي)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اونامونو
مقاله حافظ
مقاله ايمان
مقاله عشق
مقاله جاودانگي (كليد واژه عربي: اونامونو
مقاله حافظ
مقاله الإيمان
مقاله العشق
مقاله الخلود)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري بيرق حسن
جناب آقای / سرکار خانم: الياسي مژگان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
ادبيات تطبيقي از مهم ترين گونه هاي ادبي است كه ما را در يافتن وجوه مشترك انديشه هاي بزرگان جهان كه از نظر زماني و مكاني از يكديگر فاصله دارند، ياري مي رساند. ميگل د. اونامونو، فيلسوف، شاعر و متكلم اسپانيايي با بر جاي گذاشتن اثر مهم و عميق خود، درد جاودانگي، تاثير بسياري بر انديشمندان پس از خود و به ويژه فلاسفه اگزيستانسياليست گذاشت. از سويي گزاره هاي اونامونو در باب ايمان به خدا، شباهت بسياري به عرفاي شرقي دارد و ما را به مقايسه افكار اين فيلسوف ژرف انديش اسپانيايي با اين افراد وا مي دارد.
در مقاله حاضر تلاش شده است تا ديدگاه اونامونو درباره «ايمان» با ديدگاه حافظ شيرازي، شاعر و متفكر قرن هشتم هـ. ق. مقايسه شود و گزاره هاي هر دو در باب ايمان و عشق به خداوند به محك تطبيق كشيده شود. اين شباهت و همساني را به خوبي مي توان با ذكر شواهدي از درد جاودانگي اونامونو و ابياتي از ديوان حافظ شيرازي نشان داد.